Minnesota Senior Men's
Amateur Baseball Association
River Valley League

Columnists

Events

Final Standings 2003

South Division

Team

Won Lost GB

New Prague Robins

18 1 -

Union Hill Pitbulls

16 3 2.0
St. Peter Saints 15 4 3.0
Le Center Braves 7 12 12.0
Veseli Vulcans 6 13 12.0
Montgomery Loons 5 14 13.0
Webster Rookies 1 18 17.0
North Division

Team

Won Lost GB
Eden Prairie Lion's Tap 14 5 -
Waconia Islanders 12 7 2.0
Shakopee Chiefs 11 8 3.0
Belle Plaine Gray Tigers 10 9 4.0
Bloomington Eagles 9 10 5.0
Jordan Alers 5 14 9.0
Jordan Millers 4 15 10.0

Master Schedule/Scores

Day

Date

Visitor

Score

Home Team

Score

Game Time
Friday May 16 Montgomery Loons 1 St. Peter Saints 8

7:00 pm

Eden Prairie Lion's Tap 8 Jordan Millers 2 8:00 pm
Sunday May 18 St Peter Saints 5 Veseli Vulcans 3 3:00 pm
Bloomington Eagles 2 Waconia Islanders 6 4:00 pm
Eden Prairie Lion's Tap 4 Montgomery Loons 1 7:00 pm
Wednesday May 21 St Peter Saints 6 New Prague Robins 8 7:30 pm
Thursday May 22 Union Hill Pitbulls PPD Jordan Millers PPD 7:30 pm
Bloomington Eagles PPD Jordan Alers PPD 7:30 pm
Sunday May 25 Jordan Alers 1 Veseli Vulcans 12 2:00 pm
Tuesday May 27 Webster Rookies 2 New Prague Robins 25 7:30 pm
Wednesday May 28 Bloomington Eagles PPD Jordan Millers PPD 7:30 pm
Thursday May 29 Belle Plaine Grey Tigers 4 Jordan Millers 2 7:30 pm
Jordan Alers 2 New Prague Robins 9 7:30 pm
Friday May 30 Union Hill Pitbulls 12 Veseli Vulcans 4 6:15 pm
Waconia Islanders PPD Webster Rookies PPD 6:30 pm
New Prague Robins 9 Montgomery Loons 1 8:00 pm
Sunday June 1 Eden Prairie Lion's Tap 8 Jordan Alers 0 5:00 pm
Montgomery Loons 0 Union Hill Pitbulls 10 5:00 pm
Monday June 2 Bloomington Eagles 18 Jordan Alers 6  
Wednesday June 4 Webster Rookies 4 Jordan Alers 5 7:30 pm
Bloomington Eagles 4 Belle Plaine Grey Tigers 14 8:00 pm
Le Center Braves 1 Union Hill Pit Bulls 11 8:00 pm
Thursday June 5 Waconia Islanders 0 Shakopee Chiefs 3 8:00 pm
Friday June 6 Veseli Vulcans (Make up Aug 9th) PPD New Prague Robins PPD 7:30 pm
Jordan Alers PPD Montgomery Loons PPD 8:00 pm
Saturday June 7 Webster Rookies 0 Veseli Vulcans 11 4:30 pm
Bloomington Eagles PPD Le Center Braves PPD 8:00 pm
Sunday June 8 Webster Rookies 5 Le Center Braves 6 2:00 pm
Shakopee Chiefs 3 Eden Prairie Lion's Tap 7 5:00 pm
Belle Plaine Grey Tigers 1 New Prague Robins 2 7:30 pm
Montgomery Loons 1 Jordan Millers 4 7:30 pm
    Jordan Millers 3 St. Peter Saints 5 7:30 pm
Wednesday June 11 Union Hill Pitbulls (10 innings) 3 New Prague Robins 4 8:00 pm
Thursday June 12 Shakopee Chiefs 10 Webster Rookies 0 6:00 pm
Jordan Alers 15 Bloomington Eagles 5 8:00 pm
Friday June 13 New Prague Robins 10 Waconia Islanders 7 6:30 pm
Veseli Vulcans PPD Montgomery Loons PPD 7:30 pm
Belle Plaine Grey Tigers 0 (Forfeit) Union Hill Pit Bulls 9 8:00 pm
Eden Prairie Lion's Tap 10 Le Center Braves 0 8:00 pm
Sunday June 15 Belle Plaine Grey Tigers 8 Webster Rookies 1 5:00 pm
Bloomington Eagles 5 Eden Prairie Lion's Tap 1 7:00 pm
Le Center Braves 0 St. Peter Saints 4 7:30 pm
Jordan Alers 2 Shakopee Chiefs 5 8:00 pm
Monday June 16 St Peter Saints 16 Jordan Alers 0 8:00 pm
Tuesday June 17 New Prague Robins 5 Jordan Millers 0 7:30 pm
Thursday June 19 Jordan Millers PPD Veseli Vulcans PPD 6:30 pm
Webster Rookies 0 St. Peter Saints 12 7:30 pm
Belle Plaine Grey Tigers 0 (Forfeit) Shakopee Chiefs 9 8:00 pm
Friday June 20 Jordan Alers 0 Waconia Islanders 10 6:30 pm
Veseli Vulcans 1 Le Center Braves 2 (10 Innings) 7:30 pm
Eden Prairie Lion's Tap 5 New Prague Robins 8 8:00 pm
Bloomington Eagles 6 Union Hill Pitbulls 16 8:00 pm
Saturday June 21 Waconia Islanders PPD Veseli Vulcans PPD 3:00 pm
Sunday June 22 Jordan Millers 10 Jordan Alers 1 3:00 pm
Veseli Vulcans 5 St Peter Saints 8 4:00 pm
Belle Plaine Grey Tigers 0 (Forfeit) Eden Prairie Lion's Tap 9 5:00 pm
Montgomery Loons 9 Webster Rookies 2 6:00 pm
Shakopee Chiefs 2 Le Center Braves 3 7:00 pm
Tuesday June 24 New Prague Robins 12 Webster Rookies 0 6:30 pm
Union Hill Pitbulls

4

St. Peter Saints 2 7:30 pm
Wednesday June 25 Le Center Braves PPD New Prague Robins PPD 7:30 pm
Montgomery Loons 6 Bloomington Eagles 16 8:00 pm
Thursday June 26 Jordan Millers 8 Shakopee Chiefs 2 8:00 pm
Friday June 27 Jordan Alers 1 Belle Plaine Grey Tigers 11 7:30 pm
Eden Prairie Lion's Tap 8 Jordan Millers 1 8:00 pm
Waconia Islanders 8 Montgomery Loons 11 8:00 pm
Saturday June 28 Le Center Braves 2 Montgomery Loons 3 (14 Innings) 8:00 pm
Sunday June 29 Belle Plaine Grey Tigers 0 (Forfeit) Waconia Islanders 9 3:30 pm
St. Peter Saints

5

Eden Prairie Lion's Tap 6 4:00 pm
    Jordan Millers ** 0 (Forfeit)   Veseli Vulcans 9 4:30 pm
Le Center Braves 5 Jordan Alers 6 7:00 pm
Webster Rookies Moved to 7/6 Jordan Millers Moved to 7/6 8:00 pm
Shakopee Chiefs PPD Union Hill Pitbulls PPD 8:00 pm
Monday June 30 Bloomington Eagles 1 Shakopee Chiefs 2 (14 innings) 8:00 pm
Tuesday July 1 Webster Rookies 0 Union Hill Pit Bulls 12 8:00 pm
Wednesday July 2 St Peter Saints 1 Shakopee Chiefs 0 7:30 pm
Sunday July 6 Webster Rookies 9   Jordan Millers 0 (Forfeit) 2:00 pm
    St. Peter Saints 9 Waconia Islanders 1 4:00 pm
Bloomington Eagles 12 Veseli Vulcans 10 6:00 pm
Monday July 7 Waconia Islanders 5 Le Center Braves 2 6:30 pm
Tuesday July 8 Shakopee Chiefs 7 Jordan Alers 1 8:00 pm
Wednesday July 9 Bloomington Eagles 12 Webster Rookies 1 6:30 pm
Montgomery Loons 1 New Prague Robins 8 7:30 pm
Jordan Alers 3 Union Hill Pitbulls 14 8:00 pm
Thursday July 10 Shakopee Chiefs PPD Waconia Islanders PPD 6:30 pm
St Peter Saints 8 Belle Plaine Grey Tigers 4 (11 Innings) 7:30 pm
Friday July 11 Le Center Braves 2 Veseli Vulcans 5 6:45 pm
Webster Rookies 0 Montgomery Loons 7 8:00 pm
New Prague Robins 3 Union Hill Pitbulls 1 8:00 pm
Saturday July 12 Eden Prairie Lion's Tap 8 Veseli Vulcans 1 3:00 pm
Sunday July 13 Jordan Millers 0 Waconia Islanders 1 4:00 pm
New Prague Robins 2 St Peter Saints 3 4:00 pm
Le Center Braves 14 Webster Rookies 1 6:00 pm
Belle Plaine Grey Tigers 12 Montgomery Loons 1 7:00 pm
Eden Prairie Lion's Tap 10 Shakopee Chiefs 0 (7 inings) 8:00 pm
Monday July 14 Waconia Islanders PPD Jordan Alers PPD 7:30 pm
    Bloomington Eagles ** 3 Le Center Braves 1 7:00 pm
Tuesday July 15 Waconia Islanders 0   Shakopee Chiefs 1  
Wednesday July 16 ALL STAR GAME AT SHAKOPEE 7:00 pm
Thursday July 17 Belle Plaine Grey Tigers 11 Jordan Alers 1 7:30 pm
Friday July 18 New Prague Robins 4 Veseli Vulcans 0 6:30 pm
St. Peter Saints PPD Le Center Braves PPD 7:00 pm
Union Hill Pitbulls 10 Montgomery Loons 8 8:00 pm
Eden Prairie Lion's Tap 8 Bloomington Eagles 2 8:00 pm
Saturday July 19 Union Hill Pit Bulls 4 Waconia Islanders 2 4:00 pm
Sunday July 20 Eden Prairie Lion's Tap 3 Waconia Islanders 8 5:00 pm
St Peter Saints 11 Webster Rookies 2 5:00 pm
Montgomery Loons 4 Veseli Vulcans 7 5:00 pm
Jordan Millers PPD Bloomington Eagles PPD 3:00 pm
New Prague Robins 11 Le Center Braves 3 7:00 pm
Tuesday July 22 Shakopee Chiefs 1 Belle Plaine Grey Tigers 4 7:30 pm
    Waconia Islanders ** 15   Veseli Vulcans 0 6:30 pm
Wednesday July 23 Shakopee Chiefs 6 Montgomery Loons 1 7:30 pm
Eden Prairie Lion's Tap 6 Jordan Alers 3 8:00 pm
Bloomington Eagles 1 New Prague Robins 11 8:00 pm
Thursday July 24 St. Peter Saints 6 Union Hill Pitbulls 3 8:00 pm
Friday July 25 Union Hill Pit Bulls 6 Le Center Braves 1 7:00 pm
Waconia Islanders  10 Jordan Millers 2 7:30 pm
Eden Prairie Lion's Tap PPD Belle Plaine Grey Tigers PPD 8:00 pm
St. Peter Saints 1 Bloomington Eagles 5 8:00 pm
Sunday July 27 Veseli Vulcans 6 Webster Rookies 2 5:00 pm
Waconia Islanders 3 Eden Prairie Lion's Tap 4 (11 innings) 6:00 pm
Belle Plaine Grey Tigers 10 Bloomington Eagles 5 6:00 pm
    St Peter Saints ** 6   Le Center Braves 5 7:00 pm
Jordan Millers 0 (Forfeit) Jordan Alers 7:00 pm ?
Shakopee Chiefs 2 New Prague Robins 3 8:00 pm
Monday July 28 Waconia Islanders 3   Jordan Alers 1 7:30 pm
Tuesday July 29 Jordan Millers 1 Belle Plaine Grey Tigers 2 7:30 pm
St Peter Saints 4 Montgomery Loons 2 7:30 pm
Veseli Vulcans 2 Union Hill Pitbulls 3 8:00 pm
Wednesday July 30 Jordan Millers 0 (Forfeit) Le Center Braves 9 7:00 pm
Shakopee Chiefs 11 Bloomington Eagles 1 8:00 pm
Thursday July 31 Union Hill Pit Bulls 9 Webster Rookies 7 6:00 pm
Waconia Islanders 6 Belle Plaine Grey Tigers 3 7:30 pm
Friday August 1 Shakopee Chiefs 15 Veseli Vulcans 6 6:30 pm
Montgomery Loons 0 Le Center Braves 1 7:30 pm
Waconia Islanders 12 Bloomington Eagles 3 8:00 pm
Saturday August 2 Webster Rookies 2 Eden Prairie Lion's Tap 10 4:00 pm
Belle Plaine Grey Tigers 13 Veseli Vulcans 12 5:00 pm
Sunday August 3 Eden Prairie Lion's Tap 4 Union Hill Pit Bulls 6 2:00 pm
    Waconia Islanders ** 6 Webster Rookies 4 5:00 pm
Belle Plaine Grey Tigers 9 Le Center Braves 10 7:00 pm
Shakopee Chiefs 4 Jordan Millers 3 7:30 pm
    Montgomery Loons 3   Jordan Alers 5  
Tuesday August 5 Shakopee Chiefs** 2   Union Hill Pit Bulls 4 8:00 pm
Wednesday August 6 Veseli Vulcans ** 2   Montgomery Loons 5 7:30 pm
    Le Center Braves** 0   New Prague Robins 9 (Forfeit) 7:30 pm
Thursday August 7 Eden Prairie Lion's Tap ** 2   Belle Plaine Grey Tigers 3 8:00 pm
Friday August 8 Jordan Millers ** 7   Bloomington Eagles 1  
    Bloomington Eagles** 6   Jordan Millers 5  
Saturday August 9 Veseli Vulcans ** 2   New Prague Robins 4 4:00 pm
Saturday August 16 State Tournament
Sunday August 17 State Tournament
Saturday August 23 State Tournament
Sunday August 24 State Tournament
** Make Up