Minnesota Senior Men's
Amateur Baseball Association
River Valley League

Standings 2004

South Division

Team

Won Lost GB

Union Hill Pitbulls

16 2

New Prague Robins

13 5 3.0

St. Peter Saints

11 8 5.5

Montgomery Loons

9 10 7.5

Veseli Vulcans

7 12 9.5

Le Center Braves

5 14 11.5

Webster Rookies

2 17 14.5
North Division

Team

Won Lost GB

Eden Prairie Lion's Tap

14 5 -

Waconia Islanders

13 6 1.0

Belle Plaine Gray Tigers

12 7 2.0
Shakopee Chiefs 12 7 2.0
Jordan Millers 12 7 2.0
Bloomington Eagles 4 15 10.0
Jordan Alers 2 17 12.0

River Valley League Managers/Email Contacts

       
Team Manager Email Contact Email Address
Belle Plaine Gray Tigers Kevin Studnicka

(Same)

kevins@mninter.net
Bloomington Eagles Jerry Peer

Colin Quinn

csrdquinn@aol.com
Eden Prairie Lion's Tap Pat Thompson

(Same)

pthompson4@mn.rr.com
Jordan Alers Marv Kes

(Same)

cmkes@cs.com
Jordan Millers Mark Hartman

None

LeCenter Braves Steve Biehn

Ken Schmidt

kls@frontiernet.net
Montgomery Loons Joel Terrio

(Same)

jterrio@minn.net
New Prague Robins Joe Wagner

Ron Krautkremer

ronny.krautkremer@goodrich.com
St. Peter Saints Jeff Knutson

Lee Pell

Leehp@Pellinc.com
Shakopee Chiefs Steve O'Neill

Brian Tichy

btichy@thexten.com
Union Hill Pit Bulls Don Giesen

Bill Giesen

billgiesen@juno.com
Veseli Vulcans Roman Seurer

(Same)

roman_seurer@timeinc.com
Waconia Islanders Tim Litfin

(Same)

tlitfin@waconia.k12.mn.us
Webster Rookies Mitch Manthe

(Same)

mitchmanthe@mitchmanthe.net
Website Manager Jerry Maas

(Same)

jmaas@prodigy.net

Master Schedule/Scores

Day

Date

Visitor

Score

Home Team

Score

Game Time
Sunday May 16 St. Peter Saints 1   Veseli Vulcans 3 4:30 pm
Thursday May 20 Bloomington Eagles 1   Belle Plaine Grey Tigers 2 8:00 pm
    New Prague Robins  10   Jordan Alers 0 8:00 pm
Friday May 21 Waconia Islanders PPD   New Prague Robins PPD 7:30 pm
    Eden Prairie Lion's Tap PPD   Jordan Millers PPD 8:00 pm
    Belle Plaine Grey Tigers PPD   Montgomery Loons PPD 8:00 pm
Sunday May 23 Webster Rookies PPD   Montgomery Loons PPD 2:00 pm
    Bloomington Eagles PPD   Eden Prairie Lion's Tap PPD 5:00 pm
    St. Peter Saints PPD   New Prague Robins PPD 7:00 pm
Monday May 24 Union Hill Pit Bulls PPD   Jordan Alers PPD 8:00 pm
Wednesday May 26 Veseli Vulcans 5   Jordan Alers 6 8:00 pm
Friday May 28 Veseli Vulcans 0   New Prague Robins 11 7:30 pm
    Webster Rookiesn (Make Up) 1   Montgomery Loons 11 8:00 pm
    Jordan Millers 1   Union Hill Pit Bulls 7 8:00 pm
    Waconia Islanders 7   Jordan Alers 1 8:00 pm
Wednesday June 2 Waconia Islanders 6   Shakopee Chiefs 2 8:00 pm
Thursday June 3 Jordan Alers 1   Belle Plaine Grey Tigers 10 8:00 pm
    Union Hill Pit Bulls 16   Bloomington Eagles 0 8:00 pm
Friday June 4 Le Center Braves 0   Belle Plaine Grey Tigers 2 7:30 pm
    St. Peter Saints 3   Montgomery Loons 8 8:00 pm
    Eden Prairie Lion's Tap (MakeUp) 14   Jordan Millers 0 8:00 pm
Sunday June 6 Bloomington Eagles 6   Webster Rookies 4 4:00 pm
    New Prague Robins 3   Le Center Braves 5 7:00 pm
    Veseli Vulcans 1   Montgomery Loons 3 7:00 pm
    Shakopee Chiefs 1   Jordan Millers 4 8:00 pm
Wednesday June 9 Webster Rookies PPD   New Prague Robins PPD 7:30 pm
    Union Hill Pit Bulls 6   Shakopee Chiefs 2 8:00 pm
Thursday June 10 St. Peter Saints PPD   Jordan Millers PPD 8:00 pm
Friday June 11 Belle Plaine Grey Tigers PPD   Union Hill Pit Bulls PPD 8:00 pm
    Le Center Braves PPD   Montgomery Loons PPD 8:00 pm
    Webster Rookies PPD   Waconia Islanders (At Norwood) PPD 8:00 pm
    Veseli Vulcans PPD   Jordan Millers PPD 8:00 pm
Sunday June 13 Belle Plaine Grey Tigers 0   Waconia Islanders (10 Innings) 1 5:00 pm
    Le Center Braves 1   Eden Prairie Lion's Tap 7 7:00 pm
    Montgomery Loons 0   New Prague Robins 4 7:30 pm
    Veseli Vulcans 1   St. Peter Saints 4 7:30 pm
    Webster Rookies 1   Shakopee Chiefs 9 8:00 pm
Tuesday June 15 Bloomington Eagles 2   Montgomery Loons 10 7:30 pm
    Veseli Vulcans ** 0   Jordan Millers 1 8:00 pm
Wednesday June 16 Shakopee Chiefs 2   Belle Plaine Grey Tigers 4 8:00 pm
Thursday June 17 Jordan Alers 1   St. Peter Saints 5 7:30 pm
Friday June 18 Bloomington Eagles 1   Veseli Vulcans 16 6:30 pm
    St. Peter Saints 1   Le Center Braves 3 7:00 pm
    Eden Prairie Lion's Tap 11   New Prague Robins 6 7:30 pm
    Montgomery Loons 3   Union Hill Pit Bulls 6 8:00 pm
Saturday June 19 Jordan Millers PPD   Waconia Islanders PPD 5:00 pm
Sunday June 20 Veseli Vulcans 10   Webster Rookies 2 4:30 pm
    Waconia Islanders 1   Eden Prairie Lion's Tap 5 5:00 pm
    Bloomington Eagles 1   Jordan Millers 11 8:00 pm
    Le Center Braves PPD   Shakopee Chiefs PPD 8:00 pm
Tuesday June 22 Bloomington Eagles 0   Waconia Islanders (At Norwood) 6 8:00 pm
Wednesday June 23 Webster Rookies 2   St. Peter Saints 14 7:30 pm
    Jordan Alers 2   Shakopee Chiefs 7 8:00 pm
    Montgomery Loons 4   Jordan Millers 5 8:00 pm
Thursday June 24 Eden Prairie Lion's Tap 3   Belle Plaine Grey Tigers 1 8:30 pm
    Union Hill Pit Bulls ** 6   Jordan Alers 2 8:00 pm
Friday June 25 Jordan Millers 4   New Prague Robins 9 7:30 pm
    Eden Prairie Lion's Tap 6   Montgomery Loons 1 8:00 pm
    Le Center Braves 0   Union Hill Pit Bulls 2 8:00 pm
Saturday June 26 Union Hill Pit Bulls 7   Veseli Vulcans 1 4:00 pm
    Webster Rookies ** 9 (Forfeit)   Waconia Islanders 0  
Sunday June 27 Montgomery Loons 0   Waconia Islanders 3 3:00 pm
    Jordan Alers 6   Jordan Millers 7 3:00 pm
    Eden Prairie Lion's Tap PPD   St. Peter Saints PPD 5:00 pm
    Webster Rookies 0   Belle Plaine Grey Tigers 10 6:00 pm
    Bloomington Eagles 3   Shakopee Chiefs 4 8:00 pm
    Le Center Braves 0   Veseli Vulcans 11 5:00 pm
Tuesday June 29 Belle Plaine Grey Tigers 6   Jordan Millers 1 8:00 pm
    St. Peter Saints 3   Union Hill Pit Bulls 5 8:00 pm
Wednesday June 30 New Prague Robins 8   Webster Rookies 1 6:00 pm
    Shakopee Chiefs PPD   Waconia Islanders PPD 6:30 pm
    Jordan Alers 4   Bloomington Eagles 6 8:00 pm
Thursday July 1 Veseli Vulcans 3   Belle Plaine Grey Tigers 4 8:00 pm
Friday July 2 Union Hill Pit Bulls 2   New Prague Robins 3 7:30 pm
Tuesday July 6 Belle Plaine Grey Tigers PPD   Jordan Alers PPD 8:00 pm
Wednesday July 7 New Prague Robins 6   Montgomery Loons 2 8:00 pm
    Le Center Braves 3   Bloomington Eagles 1 8:00 pm
    Waconia Islanders 0 (Forfeit)   Union Hill Pit Bulls 9 8:00 pm
Thursday July 8 Belle Plaine Grey Tigers 1   St. Peter Saints (14 Innings) 2 7:30 pm
    Jordan Millers 4   Jordan Alers 1 8:00 pm
Friday July 9 Le Center Braves 10   Webster Rookies 0 6:00 pm
    New Prague Robins PPD   Belle Plaine Grey Tigers PPD 8:00 pm
    Veseli Vulcans 4   Union Hill Pit Bulls 10 8:00 pm
Saturday July 10 Eden Prairie Lion's Tap 4   Veseli Vulcans (13 Innings) 1 3:30 pm
Sunday July 11 Montgomery Loons PPD   Webster Rookies PPD 5:00 pm
    Jordan Millers 1   Bloomington Eagles (13 Innings) 0 6:00 pm
    Le Center Braves 0   St. Peter Saints 4 7:30 pm
    Eden Prairie Lion's Tap 0   Shakopee Chiefs 4 8:00 pm
Monday July 12 Webster Rookies ** 5   New Prague Robins 15 7:30 pm
Tuesday July 13 Shakopee Chiefs 6   Jordan Alers 0 8:00 pm
Wednesday July 14 ALL STAR GAME     At Loretto   7:00 pm
Thursday July 15 New Prague Robins 0   St. Peter Saints 3 7:30 pm
    Waconia Islanders 1   Jordan Millers 3 8:00 pm
Friday July 16 Eden Prairie Lion's Tap 9   Bloomington Eagles 1 8:00 pm
    Union Hill Pit Bulls 7   Montgomery Loons 3 (13 Inn) 8:00 pm
Saturday July 17 Veseli Vulcans 2   Waconia Islanders 3 5:00 pm
Sunday July 18 Montgomery Loons 2   Veseli Vulcans 1 2:00 pm
    Eden Prairie Lion's Tap 1   Waconia Islanders 4 5:00 pm
    St. Peter Saints 23   Webster Rookies 2 5:00 pm
    Shakopee Chiefs 17   Bloomington Eagles 7 6:00 pm
    Jordan Alers 3   Le Center Braves 10 7:00 pm
Monday July 19 Waconia Islanders ** PPD   New Prague Robins PPD 7:30 pm
Tuesday July 20 Union Hill Pit Bulls PPD   St. Peter Saints PPD 7:30 pm
Wednesday July 21 Jordan Millers 2   Webster Rookies 1 6:00 pm
    Shakopee Chiefs 9   Montgomery Loons 1 7:00 pm
    Le Center Braves 0 (Forfeit)   New Prague Robins 9 7:30 pm
    Eden Prairie Lion's Tap 3   Jordan Alers 1 8:00 pm
Thursday July 22 Belle Plaine Grey Tigers 0   Shakopee Chiefs 3 8:00 pm
    St. Peter Saints ** PPD   New Prague Robins PPD 7:30 pm
Friday July 23 Belle Plaine Grey Tigers 2   Bloomington Eagles 4 8:00 pm
    Veseli Vulcans 2   Le Center Braves 1 7:00 pm
Saturday July 24 Eden Prairie Lion's Tap 9   Webster Rookies 0 2:00 pm
Sunday July 25 Webster Rookies 6   Veseli Vulcans 14 4:00 pm
    Jordan Alers 0 (Forfeit)   Waconia Islanders 9 5:00 pm
    Belle Plaine Grey Tigers 0   Eden Prairie Lion's Tap 4 7:00 pm
    Shakopee Chiefs 0   St. Peter Saints 6 7:30 pm
    Le Center Braves 6   Jordan Millers 7 8:00 pm
Monday July 26 Bloomington Eagles 8   Jordan Alers 5 8:00 pm
    Union Hill Pit Bulls ** 6   St. Peter Saints 2  
Tuesday July 27 Jordan Millers 0   Belle Plaine Grey Tigers 3 8:00 pm
    Shakopee Chiefs ** 11   Waconia Islanders 0  
Wednesday July 28 Union Hill Pit Bulls 13   Webster Rookies 1 6:00 pm
    Montgomery Loons 9   Jordan Alers 5 8:00 pm
Thursday July 29 Waconia Islanders 6   Belle Plaine Grey Tigers 5 8:00 pm
    New Prague Robins 7   Shakopee Chiefs 5 8:00 pm
Friday July 30 Le Center Braves 3   Montgomery Loons 5 8:00 pm
    Eden Prairie Lion's Tap 9   Jordan Millers 0 (Forfeit) 8:00 pm
    Bloomington Eagles 4   St. Peter Saints 8 8:00 pm
    New Prague Robins PPD   Union Hill Pit Bulls PPD 8:00 pm
Sunday August 1 Eden Prairie Lion's Tap 3   Union Hill Pit Bulls 7 2:00 pm
    Le Center Braves 0   Waconia Islanders 6 5:00 pm
    Jordan Alers 8   Webster Rookies 2 5:00 pm
    Jordan Millers 4   Shakopee Chiefs 2 8:00 pm
Wednesday August 4 Union Hill Pit Bulls 6   Le Center Braves 1 7:00 pm
    Waconia Islanders 4   Bloomington Eagles 0 7:30 pm
    Montgomery Loons 0   St. Peter Saints 3 7:30 pm
Thursday August 5 Waconia Islanders ** 11   New Prague Robins 0 7:30 pm
    Veseli Vulcans 0   Shakopee Chiefs 8 8:00 pm
Friday August 6 New Prague Robins 9   Bloomington Eagles 1 7:30 pm
    Eden Prairie Lion's Tap 12   Jordan Alers 2 8:00 pm
    Webster Rookies 1   Union Hill Pit Bulls 15 8:00 pm
    Belle Plaine Grey Tigers ** 16   Montgomery Loons 3 8:00 pm
Sunday August 8 New Prague Robins 8   Veseli Vulcans 5 2:00 pm
    Webster Rookies 8   Le Center Braves 5 7:00 pm
    Shakopee Chiefs 1   Eden Prairie Lion's Tap 0 5:00 pm
    Waconia Islanders 4   St. Peter Saints 3 (14 Inn) 5:00 pm
Monday August 9 Belle Plaine Grey Tigers ** 9   Jordan Alers 0 (Forfeit) 8:00 pm
Tuesday August 10 St. Peter Saints ** 3   New Prague Robins 8 7:30 pm
    Montgomery Loons ** 15   Webster Rookies (At Montgomery) 3 8:00 pm
Thursday August 12 New Prague Robins ** 1   Belle Plaine Grey Tigers 8 8:00 pm
    St. Peter Saints ** 4   Jordan Millers 5 8:00 pm
Friday August 13 Jordan Millers PPD   Waconia Islanders PPD 6:30 pm
    Montgomery Loons ** 5   Le Center Braves 3 7:00 pm
    Belle Plaine Grey Tigers ** 6   Union Hill Pit Bulls 1 8:00 pm
Saturday August 14 Bloomington Eagles ** 0   Eden Prairie Lion's Tap 4 4:00 pm
Sunday August 15 Jordan Millers ** 0   Waconia Islanders 2 2:00 pm
    Eden Prairie Lion's Tap ** 4   St. Peter Saints 6 3:00 pm
    Le Center Braves ** 1   Shakopee Chiefs 2 7:30 pm
   

** Make Up Game

         
   

State Tournament

         
Saturday August 21            
Sunday August 22            
Saturday August 28            
Sunday August 29            
               
Hit Counter