Minnesota Senior Men's Amateur Baseball Association
Northwest Minnesota League

2006 Standings

Team

Won Lost GB

Alexandria Classic Clippers

13 1 -

Perham Silver Pirates

12 2 1.0

Menahga / Sebeka Relics

10 4 3.0

Urbank Goldtimers

6 8 7.0

Brainerd Chargers

5 9 8.0

Morris Legends

5 9 8.0

Fergus Falls Ancients

4 10 9.0

Dent Hasbeens

1 13 12,0

Northwest Minnesota League Managers

Team Manager Email Contact
Alexandria Classic Clippers

Mike Forester

mcforester@charter.net
Brainerd Chargers Joe Rubado / Jerry Oakley rubado@uslink.net
Fergus Falls Monty Frederickson
Menahga/Sebeka Relics Bruce Burkman bburkman@wcta.net
Morris Legends Steve Delahanty
Perham Silver Pirates

Jason McClellan

mcclellan@lakesplus.com
Urbank Goldtimers Joe Dorn nt1@runestone.net

2006 Master Schedule/Scores

Day

Date

Visitor

Score

Home Team

Score

Game Time
Thursday June 1 Urbank Goldtimers PPD Perham Silver Pirates PPD 8:00 pm
Sunday June 4 Brainerd Chargers 3 Dent Hasbeens 5 7:30 pm
June 4 Menagha - Sebeka Relics 6 Alexandria Classic Clippers 13 2:00 pm
June 4 Fergus Falls Pioneers 9 Morris Legends 12 7:30 pm
Thursday June 8 Perham Silver Pirates 4 Menagha - Sebeka Relics (at Menagha) 3 8:00 pm
Saturday June 10 Dent Hasbeens PPD Morris Legends PPD 7:00 pm
June 10 Urbank Goldtimers 15 Fergus Falls Pioneers 2 7:30 pm
Sunday June 11 Alexandria Classic Clippers 2 Fergus Falls Pioneers 1 7:30 pm
Wednesday June 14 Urbank Goldtimers 12 Dent Hasbeens 1 8:00 pm
Thursday June 15 Brainerd Chargers 2 Perham Silver Pirates 11 8:00 pm
Saturday June 17 Brainerd Chargers 4 Menagha - Sebeka Relics (At Sebeka) 9 3:00 pm
Sunday June 18 Perham Silver Pirates 8 Morris Legends 0 2:00 pm
June 18 Morris Legends 3 Perham Silver Pirates (At Morris) 14 4:00 pm
June 18 Alexandria Classic Clippers 21 Dent Hasbeens 0 8:00 pm
June 18 Fergus Falls Pioneers 9 Urbank Goldtimers 10 8:00 pm
Thursday June 22 Alexandria Classic Clippers 3 Perham Silver Pirates 4 8:00 pm
Friday June 23 Menagha - Sebeka Relics PPD Dent Hasbeens PPD 8:00 pm
Saturday June 24 Brainerd Chargers 8 Fergus Falls Pioneers 5 2:00 pm
June 24 Fergus Falls Pioneers 8 Brainerd Chargers (At Fergus) 6 4:00 pm
Sunday June 25 Perham Silver Pirates 1 Alexandria Classic Clippers 5 8:00 pm
June 25 Morris Legends 5 Fergus Falls Pioneers 8 7:30 pm
June 25 Brainerd Chargers 5 Urbank Goldtimers 11 2:00 pm
Wednesday June 28 Perham Silver Pirates 9 Dent Hasbeens 3 8:00 pm
June 28 Urbank Goldtimers 2 Menagha - Sebeka Relics (At Menagha) 5 8:00 pm
Thursday June 29 Morris Legends 1 Alexandria Classic Clippers 11 8:00 pm
Friday June 30 Perham Silver Pirates ** 3   Urbank Goldtimers ** 2  
Saturday July 1 Menagha - Sebeka Relics 7 Brainerd Chargers 3 3:00 pm
July 1 Morris Legends 9 Dent Hasbeens 0 (Forfeit) 7:00 pm
Sunday July 9 Fergus Falls Pioneers 1 Alexandria Classic Clippers 9 8:00 pm
Wednesday July 12 Dent Hasbeens 3 Urbank Goldtimers 13 8:00 pm
Thursday July 13 Perham Silver Pirates 5 Brainerd Chargers 4 7:00 pm
July 13 Alexandria Classic Clippers 8 Menagha - Sebeka Relics (At Menagha) 0 8:00 pm
Saturday July 15 Dent Hasbeens 0 (Forfeit) Brainerd Chargers 9 7:30 pm
Sunday July 16 Brainerd Chargers W Morris Legends L 1:00 pm
July 16 Morris Legends L Brainerd Chargers (At Morris) W 3:00 pm
July 16 Menagha - Sebeka Relics 2 Urbank Goldtimers (At Millerville) 4 2:00 pm
July 16 Perham Silver Pirates 9 Fergus Falls Pioneers 5 8:00 pm
Wednesday July 19 Perham Silver Pirates 7 Urbank Goldtimers 6 8:00 pm
Thursday July 20 Alexandria Classic Clippers 14 Urbank Goldtimers 4 8:00 pm
Saturday July 22 Dent Hasbeens 0 (Forfeit) Menagha - Sebeka Relics (At Menagha) 9 8:00 pm
Sunday July 23 Fergus Falls Pioneers 1 Menagha - Sebeka Relics (At menagha) 8 2:00 pm
July 23 Alexandria Classic Clippers 7 Morris Legends 0 8:00 pm
Wednesday July 26 Dent Hasbeens 0 (Forfeit) Perham Silver Pirates 9 8:00 pm
Sunday July 30 Brainerd Chargers ppd Alexandria Classic Clippers ppd 6:00 pm
July 30 Alexandria Classic Clippers ppd Brainerd Chargers (At Alex) ppd 8:00 pm
July 30 Urbank Goldtimers 3 Morris Legends 10 5:00 pm
July 30 Morris Legends 7 Urbank Goldtimers (At Morris) 1 7:00 pm
July 30 Dent Hasbeens 0 (Forfeit) Fergus Falls Pioneers 9 7:30 pm
Wednesday August 2 Fergus Falls Pioneers 4 Perham Silver Pirates 10 8:00 pm
Friday August 4 Menagha - Sebeka Relics 11 Fergus Falls Pioneers 3 7:30 pm
Saturday August 5 Urbank Goldtimers 2 Brainerd Chargers  4 3:00 pm
Sunday August 6 Morris Legends 0 (Forfeit) Menagha - Sebeka Relics (At sebeka) 9 2:00 pm
August 6 Menagha - Sebeka Relics 9 Morris Legends (At Sebeka) 0 (Forfeit) 4:00 pm
August 6 Dent Hasbeens 0 (Forfeit) Alexandria Classic Clippers 9 8:00 pm
  August 6 Brainerd Chargers 0   Alexandria Classic Clippers 4  
  August 6 Alexandria Classic Clippers 7   Brainerd Chargers (At Alex) 5  
Thursday August 10 Menagha - Sebeka Relics W (?) Perham Silver Pirates L (?) 8:00 pm
August 10 Fergus Falls Pioneers 9 Dent Hasbeens 0 (Forfeit) 7:30 pm
August 10 Urbank Goldtimers 5 Alexandria Classic Clippers 7 8:00 pm
State Tournament
Saturday August 19
Sunday August 20
Saturday August 26
Sunday August 27

*

** Make Up Games 

 

 

Hit Counter