Minnesota Senior Men's Amateur Baseball Association
Northwest Minnesota League

2007 Standings

Team

Won Lost GB

Alexandria Classic Clippers

11 1 -

Menahga / Sebeka Relics

10 2 1.0

Perham Silver Pirates

9 3 2.0

Fergus Falls Ancients

4 8 7.0

Brainerd Chargers

4 8 7.0

Morris Legends

2 10 9.0

Urbank Goldtimers

2 10 9.0

Northwest Minnesota League Managers

Team Manager Email Contact
Alexandria Classic Clippers

Mike Forester

mcforester@charter.net
Brainerd Chargers Joe Rubado / Jerry Oakley rubado@uslink.net
Fergus Falls Monty Frederickson
Menahga/Sebeka Relics Bruce Burkman bburkman@wcta.net
Morris Legends Steve Delahanty
Perham Silver Pirates

Jason McClellan

mcclellan@arvig.net
Urbank Goldtimers Joe Dorn nt1@runestone.net

2007 Master Schedule/Scores

Day

Date

Visitor

Score

Home Team

Score

Game Time
Sunday June 3 Fergus Falls Ancients 3   Alexandria Classic Clippers 8 8:00 pm
  June 3 Morris Legends 0   Perham Silver Pirates 13 2:00 pm
  June 3 Morris Legends 2   Perham Silver Pirates 4 4:00 pm
  June 3 Brainerd Chargers 4   Menagha Sebeka Relics 7 2:00 pm
Thursday June 7 Fergus Falls Ancients 1   Perham Silver Pirates 13 8:00 pm
Saturday June 9 Brainerd Tournament          
Sunday June 10 Brainerd Tournament          
Thursday June 14 Fergus Falls Ancients 3  

Urbank Goldtimers

1 8:00 pm
Friday June 15 Alexandria Classic Clippers 7  

Perham Silver Pirates

1 8:00 pm
Saturday June 16 Fergus Falls Ancients 4  

Menagha Sebeka Relics at Sebeka

6 3:00 pm
Sunday June 17 Morris Legends 6  

Urbank Goldtimers

11 2:00 pm
  June 17 Morris Legends 7  

Urbank Goldtimers

2 4:00 pm
Thursday June 21 Menagha Sebeka Relics 8  

Alexandria Classic Clippers

3 8:00 pm
  June 21 Perham Silver Pirates 10  

Fergus Falls Ancients

9 7:30 pm
Friday June 22 Urbank Goldtimers 4  

Perham Silver Pirates

6 8:00 pm
Saturday June 23 Morris Legends 0  

Menagha Sebeka Relics

5 2:00 pm
  June 23 Morris Legends 1  

Menagha Sebeka Relics

5 4:00 pm
Sunday June 24 Brainerd Chargers 4  

Urbank Goldtimers

8 2:00 pm
  June 24 Alexandria Classic Clippers 13  

Fergus Falls Ancients

3 6:00 pm
Thursday June 28 Perham Silver Pirates 6  

Brainerd Chargers

3 8:00 pm
  June 28 Alexandria Classic Clippers 14  

Morris Legends

4 7:30 pm
Saturday June 30 Menagha Sebeka Relics 13  

Urbank Goldtimers

3 6:00 pm
Sunday July 1 Fergus Falls Ancients 7  

Brainerd Chargers

8 1:00 pm
  July 1 Fergus Falls Ancients 16  

Brainerd Chargers

9 3:00 pm
Saturday July 7 Urbank Goldtimers 0  

Menagha Sebeka Relics

10 TBA
  July 7 Menagha Tournament          
    Braemar Bees 4  

Perham Silver Pirates

3  
    Fergus Falls Ancients 4  

Urbank Goldtimers

0  
    Fergus Falls Ancients 7  

Hanska Bullheads

4  
    Menagha Sebeka Relics 4  

Braemar Bees

3  
    Perham Silver Pirates 5  

Brainerd Chargers

4  
    Hanska Bullheads 6  

Brainerd Chargers

2  
Sunday July 8 Fergus Falls Ancients 2  

Morris Legends

3 2:00 pm
Thursday July 12 Perham Silver Pirates 2  

Alexandria Classic Clippers

8 8:00 pm
Sunday July 15 Morris Legends 2  

Alexandria Classic Clippers

12 8:00 pm
  July 15 Urbank Goldtimers 5  

Brainerd Chargers

6 2:00 pm
  July 15 Menagha Sebeka Relics 2  

Fergus Falls Ancients

1 2:00 pm
Thursday July 19 Perham Silver Pirates 6  

Urbank Goldtimers

5 8:00 pm
Saturday July 21 Brainerd Chargers 3  

Mehangha Sebeka Relics

8 8:00 pm
Sunday July 22 Alexandria Classic Clippers 16  

Urbank Goldtimers at Millerville

4 8:00 pm
  July 22 Morris Legends 3  

Fergus Falls Ancients at Wahpeton

13 8:00 pm
Saturday July 28 Alexandria Classic Clippers 17  

Brainerd Chargers

4 7:00 pm
  July 28 Perham Silver Pirates 2  

Menagha Sebeka Relics at Menagha

7 8:00 pm
Sunday July 29 Alexandria Classic Clippers 11  

Brainerd Chargers

1 TBA
Thursday August 2 Urbank Goldtimers 0  

Fergus Falls Ancients

11 7:30 pm
  August 2 Brainerd Chargers 5  

Perham Silver Pirates

7 8:00 pm
  August 2 Alexandria Classic Clippers PPD  

Menagha Sebeka Relics

PPD 8:00 pm
Friday August 3 Menagha Sebeka Relics 1  

Perham Silver Pirates

2 8:00 pm
Sunday August 5 Urbank Goldtimers 1  

Alexandria Classic Clippers

12 8:00 pm
  August 5 Morris Legends 3  

Brainerd Chargers

4 1:00 pm
  August 5 Morris Legends 3  

Brainerd Chargers

10 3:00 pm
Thursday August 9 Alexandria Classic Clippers 10  

Menagha Sebeka Relics

0  
               
State Tournament
Saturday August 18
Sunday August 19
Saturday August 25
Sunday August 26

* Make Up Games 

 

 

Hit Counter