Minnesota Senior Men's Amateur Baseball Association

River Valley League

Report Scores

Photo Gallery

Click to Report

Photos

Columnists

Jim Caple

Caple 09/21

 

Events

 

Links

Baseball Links

Today in Baseball

Baseball Reference

Rules of Play

Archives

Rules

Question

 

2006 Standings

2005 Standings

2004 Standings

2003 Standings

2002 Standings

2001 Standings

All Star Games

State Tournaments

2004 All Star Game

2003 All Star Game

2002 All Star Game

2001 All Star Game

2006 State Tournament

2005 State Tournament

2004 State Tournament

2003 State Tournament

2002 State Tournamant

2001 State Tournamant

Standings 2007

BLUE DIVISION

Won

Lost

GB

 

Anoka Tornados

13 1 -  

Hanska Bullheads

13 3 1.0  

Union Hill Pitbulls

10 6 4.0  

Waconia Islanders

9 6 4.5  

Belle Plaine Gray Tigers

8 8 6.0  
Space

RED DIVISION

Won

Lost

GB

 

Braemar Bees

13 3 -  

Bloomington Eagles

11 4 1.5  

St. Peter Saints

9 7 4.0  

Shakopee Chiefs

7 9 6.0  

Le Center Braves

6 10 7.0  

Veseli Vulcans

2 12 10.0  
Space

WHITE DIVISION

Won

Lost

GB

 

Jordan Millers

10 6 -  

Prior Lake Mariners

10 6 -  

Webster Wildcats

8 6 1.5  

Jordan Alers

5 11 5.0  

Minneapolis Bombers

4 10 5.0  

Webster Rookies

1 15 9.0  

River Valley League Managers/Email Contacts

       
Team Manager Email Contact Email Address
Anoka Tornados Bob Ralph

(Same)

bajralph863@aol.com
Belle Plaine Gray Tigers Kevin Studnicka

(Same)

Ravenroadkennel@frontiernet.net
Bloomington Eagles Jerry Peer

(Same)

jpeerpainting@aol.com
Braemar Bees Vic Marotta

Vic Marotta

vicmarotta@comcast.net
Hanska Bullheads Landis Froehling

(Same)

landisf@sleepyeyetel.net
Jordan Alers Duane Gaulke

(Same)

msmaba@frontiernet.net
Jordan Millers Mark Hartman

(Same)

mhartman20@aol.com
LeCenter Braves Chad Anderson

Ken Schmidt

kls@frontiernet.net
Minneapolis Bombers John Brieschke

(Same)

Johnbrieschke@aol.com
Minnetonka Marty Davis

(Same)

marty.davis@cambriausa.com
New Prague Robins Mark Novak

(Same)

 
Prior Lake Mudbirds Jerry Maas

Jerry Maas

jmaas@prodigy.net
St. Peter Saints Pete Moulton

Pete Moulton

pmoulton@hickorytech.net
Shakopee Chiefs Steve O'Neill

Brian Tichy

btichy@thexten.com
Union Hill Pit Bulls Mick Gill

Tom Bruess

tom@hllmark.com
Veseli Vulcans Rod Seurer

Dirk Berger

dberger@bevcomm.com
Waconia Islanders Jeff Schultz

(Same)

jjmmschultz@earthlink.net
Webster Rookies Mitch Manthe

(Same)

mitchmanthe@mitchmanthe.net
Webster Wildcats Don Topness

(Same)

Donitopness@netscape.net
League President Ken Schmidt

(Same)

kls@frontiernet.net
League Vice President Vic Marotta

(Same)

vicmarotta@comcast.net
Website Manager Jerry Maas

(Same)

jmaas@prodigy.net

Master Schedule/Scores

Day

Date

Visitor

Score

Home Team

Score

Game Time
Sunday May 6 Braemar Bees (EX) 0   Lions Tap (Miller Park) 5 6:00 pm
Sunday May 13 Prior Lake (EX) PPD   Bloomington Eagles  PPD 3:00 pm
Wednesday May 16 Braemar Bees (EX) 7   St. Louis Park Cardinals 8 7:30 pm
Thursday May 17 Jordan Millers PPD   Webster Rookies PPD 6:00 pm
  May 17 Prior Lake 14   Jordan Alers 7 7:00 pm
Friday May 18 Eden Prairie Lion's Tap 2   LeCenter Braves 9 8:00 pm
  May 18 St. Peter Saints 5   Bloomington Eagles  8 7:30 pm
Saturday May 19 Minnetonka PPD   St. Peter Saints PPD 4:00 pm
  May 19 Lion's Tap (EX) Canc   New Prague Robins Canc 4:00 pm
Sunday May 20 Minneapolis Bombers 5   Jordan Alers 11 2:00 pm
  May 20 Braemar Bees (EX) 4   Woodbury Warriors(EX) 10  
  May 20 LeCenter Braves 2   Prior Lake (EX) 7 2:00 pm
  May 20 Minneapolis Bombers 0   Belle Plaine Gray Tigers 4 6:00 pm
Wednesday May 23 Webster Rookies 9   New Prague Robins 0 (FF) 7:30 pm
  May 23 Webster Wildcats 2   Union Hill Pitbulls 13 7:30 pm
Thursday May 24 Prior Lake PPD   Belle Plaine Gray Tigers PPD 7:30 pm
  May 24 Braemar Bees PPD   Bloomington Eagles  PPD 8:00 pm
Friday May 25 Minnetonka Lakers     Anoka Tornados (EX)   6:30 pm
  May 25 Jordan Alers PPD   Minnetonka (EX) PPD 7:30 pm
Sunday May 27 Webster Wildcats 2   Belle Plaine Gray Tigers 8 6:00 pm
Monday May 28 Prior Lake 2   Webster Wildcats 1 4:30 pm
Wednesday May 30 St. Peter Saints 9   Jordan Alers 4 7:00 pm
  May 30 Webster Rookies     Union Hill Pitbulls   8:00 pm
Thursday May 31 New Prague Robins 0 (FF)   Belle Plaine Gray Tigers 9 8:00 pm
Friday June 1 St. Peter Saints 0   Hanska Bullheads 7 7:00 pm
  June 1 Minneapolis Bombers 1   Anoka Tornados 6 7:15 pm
  June 1 Union Hill Pitbulls 8   Prior Lake 5 7:30 pm
  June 1 LeCenter Braves (EX)     Minnetonka   8:00 pm
Saturday June 2 St. Croix County (EX) 5   St. Peter Saints 4 TBA
  June 2 New Prague Robins 0 (FF)   Hanska Bullheads 9 3:00 pm
Sunday June 3 Braemar Bees 5   LeCenter Braves 0 2:00 pm
  June 3 Braemar Bees 7   Veseli Vulcans 5 5:00 pm
  June 3 Bloomington Eagles  4   Webster Wildcats 4 (15 Inn) 5:00 pm
  June 3 Jordan Millers 16   Prior Lake 1 6:00 pm
Thursday June 7 Braemar Bees 4   Jordan Millers 1 7:30 pm
Friday June 8 Belle Plaine Gray Tigers 0   LeCenter Braves 10 7:30 pm
  June 8 St. Peter Saints (EX)     Union Hill Pitbulls   7:30 pm
  June 8 Waconia Islanders 1   Anoka Tornados 3 7:30 pm
Saturday June 9 Bloomington Eagles  1   Veseli Vulcans 4 4:00 pm
  June 9 Webster Rookies 4   Jordan Millers 14 5:00 pm
  June 9 ** Webster Wildkats 4   Jordan Millers  11 7:00 pm
Sunday June 10 LeCenter Braves 16   Webster Rookies 6 2:00 pm
  June 10 Braemar Bees 6   St. Peter Saints 3 4:00 pm
  June 10 Waconia Islanders 14   Webster Rookies 1 4:30 pm
  June 10 Belle Plaine Gray Tigers 0   Hanska Bullheads 10 5:00 pm
  June 10 Dundas 6   Prior Lake (EX) 1 6:00 pm
  June 10 Shakopee Chiefs 1   Union Hill Pitbulls 7 7:00 pm
  June 10 Anoka Tornados 9   New Prague Robins 0 (FF)  
Wednesday June 13 Waconia Islanders 9   New Prague Robins 0 (FF) 7:30 pm
  June 13 Bloomington Eagles 7   Union Hill Pitbulls 11 7:30 pm
Thursday June 14 Jordan Alers 2   Prior Lake 5 7:30 pm
  June 14 Shakopee Chiefs 6   St. Peter Saints 9 7:30 pm
Friday June 15 Jordan Millers 6   Waconia Islanders 13 7:00 pm
  June 15 Union Hill Pitbulls 2   Anoka Tornados 4 7:30 pm
  June 15 Hanska Bullheads 8   Lions Tap (Ex at Gaylord) 4 7:30 pm
  June 15 Veseli Vulcans 2   LeCenter Braves 4 7:30 pm
Saturday June 16 Prior Lake Mariners PPD   Webster Rookies PPD 6:00 pm
Sunday June 17 Minneapolis Bombers 5   Jordan Millers 10 2:00 pm
  June 17 Minneapolis Bombers 13   Jordan Alers 3 4:00 pm
  June 17 Webster Wildkats     Minnetonka (EX)   5:00 pm
  June 17 Union Hill Pitbulls 1   Waconia Islanders 4 5:00 pm
  June 17 Hanska Bullheads 8   Veseli Vulcans 0 5:00 pm
  June 17 Braemar Bees PPD   Anoka Tornados PPD 6:00 pm
  June 17 Bloomington Eagles 10   LeCenter Braves 0 7:00 pm
Thursday June 21 Bloomington Eagles PPD   Jordan Alers PPD 7:30 pm
  June 21 Webster Wildkats 9   New Prague Robins 0 (FF) 7:30 pm
Friday  June 22 Belle Plaine Gray Tigers 7   Union Hill Pitbulls 11 7:30 pm
  June 22 Waconia Islanders 11   Hanska Bullheads 5 7:30 pm
  June 22 Braemar Bees 4   Prior Lake Mariners 0 7:30 pm
  June 22 Shakopee Chiefs 0   LeCenter Braves 4 7:30 pm
Sunday June 24 Braemar Bees 4   Minnetonka Vets 0 11:30 am
  June 24 Jordan Millers 10   Jordan Alers 0 2:00 pm
  June 24 Veseli Vulcans 2   St. Peter Saints 3 2:00 pm
  June 24 Minneapolis Bombers 12   Webster Rookies 1 2:00 pm
  June 24 Minneapolis Bombers 12   Webster Rookies 2 4:00 pm
  June 24 New Prague Robins 0   Waconia Islanders 9 (Forfeit) 5:00 pm
  June 24 Union Hill Pitbulls 8   LeCenter Braves 5 5:00 pm
  June 24 Belle Plaine Gray Tigers ** 5   Prior Lake Mariners 6 6:00 pm
  June 24 Hanska Bullheads 1   Anoka Tornados 2 6:00 pm
  June 24 Webster Wildkats 6   LeCenter Braves 0 7:00 pm
  June 24 Belle Plaine Gray Tigers PPD   Shakopee Chiefs PPD 7:30 pm
Thursday June 28 Braemar Bees 4   Shakopee Chiefs 3 7:30 pm
Friday June 29 Hanska Bullheads 7   Union Hill Pitbulls 0 7:30 pm
  June 29 Jordan Millers 1   Anoka Tornados 3 7:30 pm
  June 29 Belle Plaine Gray Tigers ** 7   Shakopee Chiefs 3 7:30 pm
Saturday June 30 Bloomington Eagles 5   St. Peter Saints 3 5:00 pm
Sunday July 1 Anoka Tornados 3   Prior Lake Mariners 2 2:00 pm
  July 1 Minneapolis Bombers 2   LeCenter Braves 7 2:00 pm
  July 1 Belle Plaine Gray Tigers 16   Waconia Islanders 5 5:00 pm
  July 1 Minneapolis Lakers 8   Braemar Bees (EX) 3 6:00 pm
Friday July 6 Union Hill Pitbulls 9   New Prague Robins 0 (FF) 7:30 pm
  July 6 Veseli Vulcans PPD   Anoka Tornados PPD 7:30 pm
  July 6 Webster Rookies 0   Bloomington Eagles 10 8:00 pm
Saturday July 7 Braemar Bees 4   Perham Silver Pirates 3 11:00 am
  July 7 Braemar Bees 3   Menagha Sebeka Relics 4 3:00 pm
Sunday July 8 Jordan Alers     Minnetonka (EX)   2:00 pm
  July 8 LeCenter Braves 2   Veseli Vulcans 4 4:00 pm
  July 8 Waconia Islanders PPD   Union Hill Pitbulls PPD 6:00 pm
  July 8 Shakopee Chiefs PPD   Webster Wildkats PPD 6:00 pm
  July 8 Belle Plaine Gray Tigers 9   New Prague Robins 0 (FF) 7:00 pm
Monday July 9 Webster Wildkats PPD ?   Jordan Alers PPD ? 7:30 pm
Wednesday July 11 Prior Lake Mariners 4   Jordan Millers 2 7:30 pm
  July 11 LeCenter Braves 7   Bloomington Eagles 11 8:00 pm
Thursday July 12 Shakopee Chiefs 6   Braemar Bees 8 8:30 pm
Friday July 13 Hanska Bullheads 3   Waconia Islanders 2 7:30 pm
  July 13 New Prague Robins 0 (FF)   Union Hill Pitbulls 9 7:30 pm
Saturday July 14 St. Peter Saints 5   Veseli Vulcans 1 2:00 pm
  July 14 Jordan Alers 8   Jordan Millers 9 7:00 pm
  July 14 Webster Wildkats 9   Jordan Alers 4  
Sunday July 15 Veseli Vulcans 1   Braemar Bees 3 1:00 pm
  July 15 Anoka Tornados 4   Shakopee Chiefs 0 3:00 pm
  July 15 Minneapolis Bombers 0 (FF)   Shakopee Chiefs 9 5:00 pm
  July 15 Anoka Tornados 4   Union Hill Pitbulls 0 6:00 pm
  July 15 LeCenter Braves 2   St. Peter Saints 3 7:00 pm
  July 15 Bloomington Eagles     Minnetonka (EX)   TBA
Monday July 16 Hanska Bullheads 2   Fairfax (EX) 3  
  July 16 Webster Wildcats 3   Prior Lake 9 7:30 pm
Tuesday July 17 St. Peter Saints 7   Jordan Millers 10 7:00 pm
Wednesday July 18 Prior Lake Mariners ** 21   Webster Rookies 1 6:30 pm
  July 18 Waconia Islanders ** 7   Union Hill Pitbulls 1  
Thursday July 19 Braemar Bees 0   Jordan Alers 10 7:00 pm
  July 19 Waconia Islanders 2   Belle Plaine Gray Tigers 4 7:30 pm
  July 19 Bloomington Eagles 7   Shakopee Chiefs 5 7:30 pm
Friday July 20 St. Peter Saints 5   LeCenter Braves 2 7:00 pm
  July 20 Union Hill Pitbulls 3   Hanska Bullheads 6 7:30 pm
  July 20 Veseli Vulcans 3   Prior Lake Mariners 4 7:30 pm
Saturday July 21 Webster Wildkats (EX)     St. Peter Saints   4:00 pm
Sunday July 22 Jordan Millers 3   Webster Wildkats 12 2:00 pm
  July 22 Anoka Tornados PPD   Hanska Bullheads PPD 4:00 pm
  July 22 Shakopee Chiefs 6   Veseli Vulcans 1 4:00 pm
  July 22 Webster Rookies 3   St. Peter Saints 10 4:00 pm
  July 22 LeCenter Braves 3   Braemar Bees 10 3:00 pm
  July 22 St. Peter Saints (ex) 9   Webster Wildkats 2 6:00 pm
  July 22 Union Hill Pitbulls 3   Belle Plaine Gray Tigers 2 6:00 pm
Tuesday July 24 Webster Rookies 2   Prior Lake Mariners 10 7:30 pm
  July 24 Braemar Bees ** 2   Bloomington Eagles 3 8:00 pm
Thursday July 26 Hanska Bullheads PPD   Belle Plaine Gray Tigers PPD 7:30 pm
  July 26 Webster Rookies 1   Union Hill Pitbulls 16  
  July 26 Shakopee Chiefs 5   Bloomington Eagles 0 8:00 pm
Friday July 27 St. Peter Saints PPD   Waconia Islanders PPD 7:00 pm
  July 27 Veseli Vulcans PPD   Jordan Millers PPD 7:00 pm
  July 27 Hanska Bullheads 9   New Prague Robins 0 (FF) 7:30 pm
  July 27 LeCenter Braves PPD   Minnetonka (EX) PPD 7:30 pm
Saturday July 28 St. Peter Saints 1   Union Hill Pitbulls 2  
Sunday July 29 Prior Lake Mariners 0   Hanska Bullheads 4 2:00 pm
  July 29 Webster Rookies 7   Webster Wildkats 11 2:00 pm
  July 29 Waconia Islanders 7   Braemar Bees 8 6:00 pm
  July 29 Webster Wildkats 10   Webster Rookies 4 4:30 pm
  July 29 Veseli Vulcans 2   Bloomington Eagles 5 6:00 pm
  July 29 LeCenter Braves 2   Shakopee Chiefs 5 7:00 pm
  July 29 New Prague Robins 0 (FF)   St. Peter Saints 9 7:30 pm
Monday July 30 Waconia Islanders 5   Jordan Alers 2 7:30 pm
Tuesday July 31 Bloomington Eagles ** 5   Jordan Alers 4 7:30 pm
Wednesday August 1 St. Peter Saints 5   Shakopee Chiefs 4 7:30 pm
  August 1 Anoka Tornados ** 1   Hanska Bullheads 2 8:30 pm
Thursday August 2 New Prague Robins 0   Jordan Alers 9 (FF) 7:00 pm
  August 2 Braemar Bees 12   Prior Lake (EX) 2 7:30 pm
Friday August 3 Waconia Islanders 0   Bloomington Eagles 9 (FF) 7:00 pm
  August 3 Veseli Vulcans 2   Belle Plaine Gray Tigers 3 7:30 pm
  August 3 LeCenter Braves 9 (FF)   New Prague Robins 0 7:30 pm
Saturday August 4 Union Hill Pitbulls PPD   Minnetonka PPD 4:00 pm
  August 4 Anoka Tornados PPD   Waconia Islanders PPD 6:00 pm
Sunday August 5 Shakopee Chiefs ** 12   Webster Wildkats 0 11:00 am
  August 5 Hanska Bullheads 4   Braemar Bees (At Jordan) 6 2:00 pm
  August 5 Jordan Alers 1   Webster Wildkats 3 2:00 pm
  August 5 Veseli Vulcans 1   Union Hill Pitbulls 6 2:00 pm
  August 5 Minneapolis Bombers 0   Prior Lake Mariners 10 2:00 pm
  August 5 Minneapolis Bombers 10   Prior Lake Mariners 4 4:30 pm
  August 5 St. Peter Saints 3   Braemar Bees 5 6:00 pm
  August 5 Hanska Bullheads 15   Jordan Millers 0 4:00 pm
  August 5 Jordan Alers 12   Webster Rookies 1 4:30 pm
  August 5 Anoka Tornados 12   Belle Plaine Gray Tigers 2 5:00 pm
  August 5 Bloomington Eagles 9 (FF)   New Prague Robins 0 6:00 pm
Wednesday August 8 Prior Lake Mariners 0   Shakopee Chiefs 4 7:30 pm
  August 8 Veseli Vulcans ** PPD   Jordan Millers PPD 7:00 pm
  August 8 St. Peter Saints ** 3   Waconia Islanders 4 7:30 pm
Thursday August 9 Webster Rookies 2   Jordan Alers 12 7:30 pm
  August 9 Bloomington Eagles 1   Braemar Bees 5 6:00 pm
  August 9 Hanska Bullheads 3   Belle Plaine Gray Tigers 2  
Friday August 10 Veseli Vulcans 0   Shakopee Chiefs 4 7:30 pm
  August 10 Belle Plaine Gray Tigers 0   Anoka Tornados 9 (FF) 8:00 pm
Saturday August 11 Anoka Tornados ** Canc   Veseli Vulcans Canc 1:00 pm
  August 11 Minneapolis Bombers Canc   Veseli Vulcans Canc 4:30 pm
Sunday August 12 Jordan Alers 0   Hanska Bullheads 11 2:00 pm
  August 12 Braemar Bees 0   Anoka Tornados 7 4:00 pm
Monday August 13 Veseli Vulcans ** 2   Jordan Millers 3  
    ** Make Up Games          
   

State Tournament

         
Saturday August 18             
Sunday August 19            
Saturday August 25            
Sunday August 26            
               
Hit Counter