Minnesota Senior Men's Amateur Baseball Association

River Valley League

Report Scores

Photo Gallery

Photos

Columnists

Jim Caple

 

Caple 09/21

 

Events

 

Links

Baseball Links

Today in Baseball

Baseball Reference

Rules of Play

Archives

Rules

Question

 

2007 Standings

2006 Standings

2005 Standings

2004 Standings

2003 Standings

2002 Standings

2001 Standings

All Star Games

State Tournaments

2004 All Star Game

2003 All Star Game

2002 All Star Game

2001 All Star Game

2008 State Tournament

2007 State Tournament

2006 State Tournament

2005 State Tournament

2004 State Tournament

2003 State Tournament

2002 State Tournamant

2001 State Tournamant

Standings 2008

BLUE DIVISION

Won

Lost

GB

 

Hanska Bullheads

14 2 -  

Union Hill Pitbulls

13 4 1.5  

Braemar Bees

11 5 3.0  

Waconia Islanders

10 6 4.0  

New Prague Robins

9 7 5.0  

Belle Plaine Gray Tigers

7 9 7.0  
Space

RED DIVISION

Won

Lost

GB

 

Shakopee Chiefs

12 4 -  

St. Peter Saints

10 7 2.5  

Jordan Millers

9 7 3.0  

Bloomington Eagles

8 8 4.0  

Prior Lake Mariners

6 10 6.0  

Le Center Braves

4 11 7.5  
Space

WHITE DIVISION

Won

Lost

GB

 

Veseli Vulcans

9 7 -  

Jordan Alers

5 10 3.5  

Minneapolis Bombers

5 10 3.5  

Webster Wildcats

4 13 6.5  

Webster Rookies

0 16 9.0  

River Valley League Managers/Email Contacts

       
Team Manager Email Contact Email Address
Belle Plaine Gray Tigers Mike Zellmann

(Same)

mzellman@netzero.com
Bloomington Eagles Jerry Peer

(Same)

jpeerpainting@aol.com
Braemar Bees Vic Marotta

Vic Marotta

vicmarotta@comcast.net
Hanska Bullheads Tom Steinbach

(Same)

jtb@newulmtel.net
Jordan Alers Duane Gaulke

(Same)

msmaba@frontiernet.net
Jordan Millers Mark Hartman

(Same)

mhartman20@aol.com
LeCenter Braves Chad Anderson

Ken Schmidt

kls@frontiernet.net
Minneapolis Bombers John Brieschke

(Same)

Johnbrieschke@aol.com
Minnetonka Veterans Marty Davis

(Same)

marty.davis@cambriausa.com
New Prague Robins Rich Novak

(Same)

genconrich@bevcomm.net
Prior Lake Mariners Jerry Maas

Jerry Maas

jmaas@prodigy.net
St. Peter Saints Pete Moulton

Pete Moulton

pmoulton@hickorytech.net
Shakopee Chiefs Steve O'Neill

Brian Tichy

btichy@thexten.com
Union Hill Pit Bulls Mick Gill

Tom Bruess

tom@hllmark.com
Veseli Vulcans Rod Seurer

Dirk Berger

dberger@bevcomm.com
Waconia Islanders Mike Friedrich

(Same)

freddyandlana@yahoo.com
Webster Rookies Mitch Manthe

(Same)

mitchmanthe@mitchmanthe.net
Webster Wildcats Don Topness

(Same)

Donitopness@netscape.net
League President Ken Schmidt

(Same)

kls@frontiernet.net
League Vice President Vic Marotta

(Same)

vicmarotta@comcast.net
Website Manager Jerry Maas

(Same)

jmaas@prodigy.net

Master Schedule/Scores

Day

Date

Visitor

Score

Home Team

Score

Game Time
Friday May 9 Webster Rookies 1   New Prague Robins 19 7:30 pm
Thursday May 15 Braemar Bees 6 EX Bloomington Eagles 2 7:00 pm
Friday May 16 Belle Plaine Gray Tigers 13   New Prague Robins 14 7:30 pm
Saturday May 17 Jordan Alers 4   Webster Wildcats 3 4:00 pm
Sunday May 18 Braemar Bees 1   Hanska Bullheads 2 2:00 pm
  May 18 Minneapolis Bombers 2   Webster Rookies 0 2:00 pm
  May 18 Minneapolis Bombers 17   Webster Rookies 7 4:00 pm
Wednesday May 21 Webster Rookies 0   Jordan Alers 10 8:00 pm
Thursday May 22 Webster Wildkats 2   Bloomington Eagles 13 8:00 pm
Saturday May 24 Webster Wildkats 0   Union Hill Pitbulls 12 4:00 pm
Wednesday May 28 Union Hill Pitbulls 12   Jordan Alers 0 7:30 pm
  May 28 Prior Lake Mariners 2   New Prague Robins 4 7:30 pm
Friday May 30 Waconia Islanders 4   Union Hill Pitbulls 5 7:30 pm
  May 30 Bloomington Eagles PPD   Le Center Braves PPD 8:00 pm
Saturday May 31 Minneapolis Bombers 4   Webster Wildkatz 6 2:00 pm
  May 31 Minneapolis Bombers 9   Webster Wildkatz 2 4:00 pm
  May 31 Hanska Bullheads 1   New Prague Robins 0 5:00 pm
Sunday June 1 Bloomington Eagles 13   Veseli Vulcans 3 2:00 pm
  June 1 Braemar Bees 2 9 Inn Waconia Islanders 3 5:00 pm
  June 1 Hanska Bullheads 4   Belle Plaine Gray Tigers 3 6:00 pm
  June 1 Webster Wildkats 7   Jordan Alers 6 7:30 pm
Tuesday June 3 Prior Lake Mariners PPD   Jordan Alers PPD 8:00 pm
Wednesday June 4 Webster Wildcats 5 EX St. Peter Saints 15 7:30 pm
  June 4 New Prague Robins 0   Belle Plaine Gray Tigers 1 7:30 pm
  June 4 Le Center Braves 0   Union Hill Pitbulls 4 7:30 pm
Friday June 6 Veseli Vulcans 2   Le Center Braves 3 7:30 pm
  June 6 Jordan Millers 5   Prior Lake Mariners 8 8:00 pm
Saturday June 7 Minneapolis Bombers 0   Braemar Bees 10 2:00 pm
Sunday June 8 Jordan Alers 4 EX Minnetonka Veterans 5 1:30 pm
  June 8 Veseli Vulcans PPD   Hanska Bullheads PPD 2:00 pm
  June 8 Waconia Islanders 13   Webster Wildcats 0 2:00 pm
  June 8 Braemar Bees 1   Union Hill Pitbulls 0 2:00 pm
  June 8 Waconia Islanders 19   Webster Rookies 1 4:00 pm
  June 8 Bloomington Eagles 2   Jordan Millers 0 7:00 pm
  June 8 New Prague Robins 0 (FF)   Hanska Bullheads 9 7:00 pm
  June 8 Minneapolis Bombers 0   Shakopee Chiefs 9 (FF) 7:30 pm
Monday June 9 Jordan Millers PPD   St. Peter Saints PPD 7:30 pm
Tuesday June 10 Webster Rookies PPD   Le Center Braves PPD 7:30 pm
  June 10 Jordan Alers ** 2   Prior Lake Mariners 6 8:00 pm
Wednesday June 11 Shakopee Chiefs PPD   Jordan Millers PPD 7:00 pm
  June 11 Waconia Islanders PPD   Belle Plaine Gray Tigers PPD 7:30 pm
Friday June 13 St. Peter Saints 3   Belle Plaine Gray Tigers 0 7:30 pm
  June 13 Hanska Bullheads 3   Waconia Islanders 1 8:00 pm
Saturday June 14 Webster Wildcats 2   Veseli Vulcans 12 2:00 pm
  June 14 Bloomington Eagles 3   Hanska Bullheads 12 2:00 pm
Sunday June 15 Braemar Bees 2 10 INN Belle Plaine Gray Tigers 1 2:00 pm
  June 15 Braemar Bees 3   Belle Plaine Gray Tigers 1 4:00 pm
  June 15 Minneapolis Bombers 2   Jordan Millers 5 4:00 pm
  June 15 Veseli Vulvans 17   Webster Wildcats 3 4:30 pm
  June 15 Minneapolis Bombers w   Jordan Alers l 7:00 pm
Monday June 16 Jordan Alers 3   St. Peter Saints 12 8:00 pm
Wednesday June 18 St. Peter Saints 1   Shakopee Chiefs 7 7:30 pm
  June 18 Union Hill Pitbulls 2   New Prague Robins 5 7:30 pm
  June 18 Minneapolis Bombers 8   Jordan Alers 9 8:00 pm
  June 18 Bloomington Eagles ** 8   Le Center Braves 4 8:00 pm
Thursday June 19 Belle Plaine Gray Tigers 12   Jordan Alers 2 7:30 pm
Friday June 20 Jordan Millers 15   Le Center Braves 2 7:30 pm
  June 20 Hanska Bullheads PPD   Union Hill Pitbulls PPD 8:00 pm
Saturday June 21 Minneapolis Bombers 4   Veseli Vulcans 7 2:00 pm
  June 21 Minneapolis Bombers 2   Veseli Vulcans 12 4:00 pm
Sunday June 22 Bloomington Eagles 3   St. Peter Saints 4 2:00 pm
  June 22 Braemar Bees 15   Webster Wildkats 2 2:00 pm
  June 22 Waconia Islanders 4   Hanska Bullheads 9 2:00 pm
  June 22 Braemar Bees 15   Webster Rookies 0 4:00 pm
  June 22 Prior Lake Mariners 13   St. Peter Saints 2 4:00 pm
  June 22 LeCenter Braves 0   Belle Plaine Gray Tigers 5 7:00 pm
Monday June 23 Veseli Vulcans 7   Jordan Alers 4 8:00 pm
Wednesday June 25 Union Hill Pitbulls 7   St. Peter Saints 2 7:30 pm
  June 25 Bloomington Eagles 0   Shakopee Chiefs 4 7:30 pm
  June 25 Jordan Millers 6   New Prague Robins 9 7:30 pm
Friday June 27 Bloomington Eagles 3   Waconia Islanders 13 7:30 pm
  June 27 Prior Lake Mariners 2   Le Center Braves 1 7:30 pm
Saturday June 28 Union Hill Pitbulls     10   Belle Plaine Gray Tigers 0 6:00 pm
Sunday June 29 Minneapolis Bombers 5   Waconia Islanders 6 2:00 pm
  June 29 Jordan Millers 5   Jordan Alers 4 3:00 pm
  June 29 Prior Lake Mariners 9 (FF)   Webster Rookies 0 4:00 pm
  June 29 Veseli Vulcans 6   St. Peter Saints 5 4:30 pm
  June 29 Braemar Bees 3   New Prague Robins 1 5:00 pm
  June 29 Hanska Bullheads 14   Shakopee Chiefs 5 6:00 pm
  June 29 Braemar Bees 12   New Prague Robins 10 7:00 pm
Tuesday July 1 Bloomington Eagles 1   Prior Lake Mariners 2 8:00 pm
Wednesday July 2 Le Center Braves 2   St. Peter Saints 1 7:30 pm
  July 2 Hanska Bullheads 3   Union Hill Pitbulls   4 8:00 pm
Sunday July 6 Shakopee Chiefs 9   Webster Wildcats 7 4:30 pm
Monday July 7 Prior Lake Mariners 1   Jordan Millers 8 8:00 pm
Tuesday July 8 Shakopee Chiefs 7   Le Center Braves 1 7:30 pm
Wednesday July 9 Veseli Vulcans 7   Bloomington Eagles 11 8:00 pm
  July 9 Webster Wildcats 4   Hanska Bullheads 10 8:30 pm
Thursday July 10 St. Peter Saints 6   Jordan Millers 2 7:30 pm
Friday July 11 Belle Plaine Gray Tigers 0 (FF)   Union Hill Pitbulls 9 7:30 pm
  July 11 New Prague Robins PPD   Waconia Islanders PPD 8:00 pm
Sunday July 13 Minneapolis Bombers 0   St. Peter Saints 7 1:00 pm
  July 13 Jordan Alers 16   Webster Rookies 4 2:00 pm
  July 13 Jordan Alers 16   Webster Rookies 2 4:00 pm
  July 13 Le Center Braves 0   Bloomington Eagles 1 4:00 pm
  July 13 Minneapolis Bombers 1   New Prague Robins 16 5:00 pm
  July 13 Jordan Millers 1   Shakopee Chiefs 8 7:30 pm
  July 13 Belle Plaine Gray Tigers 3   Waconia Islanders 8 6:00 pm
Monday July 14 Hanska Bullheads   Ex Minnetonka Veterans   7:30 pm
Wednesday July 16 Le Center Braves 4   Jordan Millers 3 7:30 pm
  July 16 Webster Wildcats 0   Shakopee Chiefs 9 7:30 pm
Thursday July 17 Bloomington Eagles PPD   Union Hill Pitbulls PPD 7:30 pm
Friday July 18 Waconia Islanders 4   Jordan Millers 3 7:00 pm
  July 18 Hanska Bullheads 4   St. Peter Saints 0 7:30 pm
Saturday July 19 Prior Lake Mariners 0 (FF)   Braemar Bees 9 Noon
  July 19 New Prague Robins     Union Hill Pitbulls   4:30 pm
Sunday July 20 Union Hill Pitbulls 3   Braemar Bees 6 1:00 pm
  July 20 Belle Plaine Gray Tigers 1   Hanska Bullheads 8 2:00 pm
  July 20 Veseli Vulcans 11   Webster Rookies 0 2:00 pm
  July 20 Veseli Vulcans 18   Webster Rookies 0  
  July 20 Bloomington Eagles 12 EX Minnetonka Veterans 3 4:30 pm
  July 20 Waconia Islanders 7   Shakopee Chiefs 5 7:30 pm
Monday July 21 St. Peter Saints 12   Prior Lake Mariners 5 8:00 pm
  July 21 Shakopee Chiefs ** 4   Jordan Millers 5 8:00 pm
Tuesday July 22 Webster Rookies 3   Le Center Braves 13 7:30 pm
  July 22 Union Hill Pitbulls 11   Veseli Vulcans 8 7:30 pm
Wednesday July 23 Waconia Islanders 0   New Prague Robins 1 7:30 pm
  July 23 Jordan Millers ** 2   St. Peter Saints 4 7:30 pm
  July 23 Minneapolis Bombers PPD   Prior Lake Mariners PPD 8:00 pm
  July 23 Shakopee Chiefs 10   Bloomington Eagles 0 8:00 pm
Thursday July 24 Prior Lake Mariners 1   Belle Plaine Gray Tigers 6 7:30 pm
  July 24 Minnetonka Veterans     St. Peter Saints   7:30 pm
Friday July 25 Jordan Alers     Le Center Braves   7:30 pm
  July 25 Jordan Millers 10   Bloomington Eagles 0 8:00 pm
  July 25 Union Hill Pitbulls 9   Hanska Bullheads 4 8:00 pm
Sunday July 27 Webster Rookies     Webster Wildcats   2:00 pm
  July 27 Hanska Bullheads 5   Braemar Bees (At Jordan) 1 noon
  July 27 Webster Rookies     Webster Wildcats   4:00 pm
  July 27 Belle Plaine Gray Tigers PPD   Veseli Vulcans PPD 4:00 pm
  July 27 Union Hill Pitbulls 2   Waconia Islanders 0 5:00 pm
  July 27 Braemar Bees 2   Jordan Millers 3 2:00 pm
  July 27 Le Center Braves 2   Shakopee Chiefs 7 7:00 pm
Monday July 28 Shakopee Chiefs 6   Prior Lake Mariners 1 7:30 pm
Wednesday July 30 New Prague Robins 26   Jordan Alers 7 8:00 pm
  July 30 Prior Lake Mariners 8   Shakopee Chiefs 10 7:30 pm
  July 30 St. Peter Saints 2   Le Center Braves 1 7:30 pm
  July 30 Veseli Vulcans 0   Hanska Bullheads 9 (FF)  
Thursday July 31 St. Peter Saints 10   Bloomington Eagles 5 7:00 pm
  July 31 Webster Wildcats 0   Jordan Millers 7  
Friday August 1 Webster Rookies 1   Jordan Millers 11 7:30 pm
  August 1 Le Center Braves 4   New Prague Robins 14 7:30 pm
  August 1 Waconia Islanders** 0   Belle Plaine Gray Tigers 2 7:30 pm
  August 1 Jordan Alers 6   Veseli Vulcans 8 8:00 pm
Saturday August 2 Minneapolis Bombers ** 11   Prior Lake Mariners 7 2:00 pm
Sunday August 3 Veseli Vulcans 3   Union Hill Pitbulls 14 2:00 pm
  August 3 Hanska Bullheads PPD   Jordan Alers PPD 5:00 pm
  August 3 Webster Rookies 0   Belle Plaine Gray Tigers 28 6:00 pm
  August 3 Braemar Bees 12   Shakopee Chiefs 11 7:00 pm
  August 3 Le Center Braves 1   Prior Lake Mariners 11 7:00 pm
Tuesday August 5 Prior Lake Mariners 1   Bloomington Eagles 11 7:00 pm
Wednesday August 6 Shakopee Chiefs 11   St. Peter Saints 3 7:30 pm
  August 6 New Prague Robins ** 2   Union Hill Pitbulls 4 7:30 pm
Thursday August 7 Waconia Islanders 4   Braemar Bees 3 7:00 pm
Friday August 8 New Prague Robins ** 0 (FF)   Waconia Islanders 9 7:30 pm
  August 8 Belle Plaine Gray Tigers 4   Veseli Vulcans 3  
  August 8 Bloomington Eagles 7   Union Hill Pitbulls 6  
Sunday August 10 Hanska Bullheads ** 17   Jordan Alers 1 3:00 pm
    ** Make Up Games          
   

State Tournament

         
Saturday August             
Sunday August            
Saturday August            
Sunday August            
               
Hit Counter

Test