Minnesota Senior Men's Amateur Baseball Association

River Valley League

New "Pat Thompson Blog" added. Click on link below under "News and Events"

Report Scores

Photo Gallery

Rules of Play

Remembering

Click to Report

Photos

Rules

Our Friends

2015 Game Stories

07/19/15 Searles Bullheads 6 Jordan Alers  2
07/19/15 Shakopee Chiefs  10 LeCenter Braves 0
07/24/15 Searles Bullheads 5 St. Peter Saints  2
07/26/15 Searles Bullheads 16 New Hope Bandits  0
08/01/15 Searles Bullheads 14 Eden Prairie Lion's Tap 2
08/02/15 Searles Bullheads 13 Edina Grays 2
08/10/15 Belle Plaine Gray Tigers 17 Searles Bullheads 1
08/14/15 Searles Bullheads 4 LeCenter Braves 3
08/22/15 Searles Bullheads 15 Northfield Millers 5 
08/23/15 Burnsville Bulldogs 2 Searles Bullheads 0
08/29/15 Searles Bullheads 4 Prior Lake Mariners 1
08/30/15 Searles Bullheads 7 Waconia Islanders 6

News and Events

Hall of Fame

 

 

MSMABA

Links

Baseball Links

Today in Baseball

Baseball Reference

State Tournaments

Final Standings 

2013 State Tournament

2014 State Tournament

2012 State Tournament

2011 State Tournament

2010 State Tournament

2009 State Tournament

2008 State Tournament

2007 State Tournament

2006 State Tournament

2005 State Tournament

2004 State Tournament

2003 State Tournament

2002 State Tournamant

2001 State Tournamant

1997 State Tournamant

 

Past Tournamant Results

2013 Standings

2014 Standings

2012 Standings

2011 Standings

2010 Standings

2009 Standings

2008 Standings

2007 Standings

2006 Standings

2005 Standings

2004 Standings

2003 Standings

2002 Standings

2001 Standings

All Star Games

2004 All Star Game

2003 All Star Game

2002 All Star Game

2001 All Star Game

Standings 2015

 WILSON DIVISION

Won

Lost

GB

Burnsville Bulldogs 14 1 -
Rosemount Pipers 13 3 1.5

Prior Lake Mariners

11 4 3.0

Shakopee Chiefs

10 4 3.5

Northfield Millers

10 5 4.0

St Louis Park Cardinals

9 6 5.0

New Hope Bandits

7 6 6.0

Prior Lake Pacers

7 8 7.0

Jordan Millers

7 9 7.5

Minneapolis Bombers

6 10 8.5

Eden Prairie Lion's Tap 

4 11 10.0
Apple Valley A's 4 12 10.5

Vadnais Heights J-Hawks

2 14 12.5

RAWLINGS DIVISION

Won

Lost

GB

Minnetonka Lakers 14 2 -

LeSueur Legends

11 5 3.0

Searles Bullheads

11 5 3.0

Waconia Islanders

11 5 3.0

Belle Plaine Gray Tigers

8 8 6.0

 Southwest Outlaws

7 7 6.0
Bloomington Crosstown Traffic 7 9 7.0

Jordan Alers

7 9 7.0

Le Center Braves

6 9 7.5

Loretto Sox

5 9 8.0

St. Peter Saints

5 11 9.0
Gaylord Silver Bullets 2 13 11.5

Edina Grays

1 14 12.5

River Valley League Managers/Email Contacts

       
Team Manager Email Contact Email Address
Apple Valley A's Mike Skora

(Same)

m.skora@frontier.com
Belle Plaine Gray Tigers Mike Zellmann

(Same)

mzellmann@netzero.com
Bloomington Crosstown Traffic

Tony Krick

(Same)

akrick06@gmail.com
Burnsville Bulldogs Darryl Grover

(Same)

dscottg22@gmail.com
Eden Prairie Lion's Tap Steve Brown

(Same)

jsbrowny@aol.com
Edina Grays Brian Woods

(Same)

Brian.Woods@wellsfargo.com
Gaylord Randy Walsh

(Same)

rwalsh@sibley-east.k12.mn.us
Jordan Alers Brad Busch

(Same)

buschwack2001@yahoo.com
Jordan Millers Brian Buesgens

(Same)

Buesgens64@yahoo.com
LeCenter Braves Brad O'Keefe

(Same)

bjokeefe@yahoo.com
Le Sueur Legends Al Hentges

(Same)

hodge005@gmail.com
Loretto Sox Rich Ellis

(Same)

rich@dropthepucks.com
Minnetonka Lakers John "JJ" Jensen

(Same)

JJJensen749@msn.com
New Hope Bandits Gary Gulbrandson

(Same)

GaryGulbrandson@comcast.net
Northfield Millers Mike Grossman

(Same)

Mgrossman1@charter.net
Prior Lake Mariners Jerry Maas

(Same)

jmaas@prodigy.net
Prior Lake Pacers Curtis Romano

(Same)

curtis@mightydogmedia.com
Rosemount Pipers Ken Fry

(Same)

kfry21@charter.net
St. Louis Park Cardinals Pete Chubb

(Same)

SLPCARDS@aol.com
St. Peter Saints Pete Moulton

(Same)

pmoulton@hickorytech.net
Seafoam Hawks John Gilbert

(Same)

jg7@jwgilbert.com

Searles Bullheads Scott Rummel

(Same)

rumms30@yahoo.com
Shakopee Chiefs Brad VanBergen

(Same)

VanBergenB@district112.org
Shoreview Bombers John Weber

(Same)

john@jweberinc.com
Southwest Outlaws Jeff Appel

(Same)

ehdog119@yahoo.com
Waconia Islanders Dave Haugland

(Same)

dhaugland@centurylink.net
League President Ken Schmidt

(Same)

kls@frontiernet.net
Website Manager Jerry Maas

(Same)

jmaas@prodigy.net

2015 Master Schedule/Scores

Day

Date

Visitor

Score

Home Team

Score

Game Time
Sunday April 26 Southwest Outlaws 24 EX Prior Lake Pacers 4 4:00 pm
               
Sunday May 3 Eden Prairie Lions Tap 7 EX Prior Lake Pacers 5 Noon
    Bloomington Crosstown Traffic 6 EX Eden Prairie Lions Tap 7 2:30 pm
    Bloomington Crosstown Traffic Rain EX Prior Lake Pacers Rain 5:00 pm
               
Friday May 8 Burnsville Bulldogs 3   Gaylord Silver Bullets (Walsh Field) 0 7:30 pm
               
Saturday May 9 St Louis Park Cardinals 5 (7 inn) EX Prior Lake Mariners 5 (7 inn) 2:00 pm
    St Louis Park Cardinals 7 EX Prior Lake Pacers 8 4:00 pm
    Belle Plaine Gray Tigers 2 (8 inn) EX Northfield Millers 2 (8 inn) 6:00 pm
               
Wednesday May 13 Bloomington Crosstown Traffic 1 EX St. Paul JT's (Dunning Field) 8 8:15 pm
               
Friday May 15 Prior Lake Mariners 25   Northfield Millers 7 7:30 pm
    Belle Plaine Gray Tigers 0   Burnsville Bulldogs (Alimagnet Field) 11 7:30 pm
               
Saturday May 16 Gaylord Silver Bullets Cancel EX St. Peter Saints Cancel 2:00 pm
    LeSueur Henderson Legends 6   Loretto Sox 7 7:00 pm
               
Sunday May 17 Bloomington Crosstown Traffic 2   Burnsville Bulldogs (Alimagnet Field) 3 1:00 pm
    Minneapolis Bombers PSP   Prior Lake Mariners (Memorial Field) PSP 2:00 pm
    Southwest Outlaws  1 5 Innings Minnetonka Lakers (Big Willow) 0 2:30 pm
    Jordan Alers 4   Prior Lake Pacers (Memorial Field) 6 4:00 pm
    Eden Prairie Lions Tap PSP   Rosemount Pipers (DCTCField) PSP 5:00 pm
    Loretto Sox PSP   Apple Valley A's (Legion Field) PSP 6:00 pm
    Jordan Millers 12   Prior Lake Pacers (Memorial Field) 2 6:00 pm
    Southwest Outlaws  PSP   Gaylord Silver Bullets PSP  
               
Wednesday May 20 Northfield Millers PSP EX LeCenter Braves PSP 7:30 pm
               
Thursday May 21 Gaylord Silver Bullets 1   Minnetonka Lakers 14 8:15 pm
               
Wednesday May 27 Minneapolis Bombers 5 EX LeCenter Braves 13 7:30 pm
               
Friday May 29 Waconia Islanders PSP   Belle Plaine Gray Tigers PSP 7:30 pm
    LeSueur Henderson Legends PSP   Jordan Alers (Mini-Met) PSP 7:30 pm
    Rosemount Pipers PSP   Northfield Millers PSP 7:30 pm
               
Saturday May 30 Edina Grays PSP   Loretto Sox PSP 2:00 pm
               
Sunday May 31 Minneapolis Bombers 1   Jordan Alers (Mini-Met) 4 1:00 pm
    Edina Grays 1 5 Innings St. Peter Saints 17 2:00 pm
    Loretto Sox PSP   Gaylord Silver Bullets PSP 2:00 pm
    Minneapolis Bombers 5   Jordan Millers 3 3:00 pm
    Prior Lake Mariners 1   Eden Prairie Lions Tap (Miller Park) 3 4:00 pm
    New Hope Bandits 2 Ex LeCenter Braves 8 4:00 pm
    Waconia Islanders 7   Bloomington Crosstown Traffic (Valley View Park) 1 4:00 pm
    Shakopee Chiefs 5   Minnetonka Lakers (Big Willow) 0 5:15 pm
    LeSueur Henderson Legends ** 11 5 Innings Jordan Alers (Mini-Met) ** 0 5:30 pm
    Prior Lake Pacers 6   Seafoam Jayhawks (Kohler Field) 4 6:00 pm
               
Wednesday June 3 Seafoam Jayhawks PSP   St Louis Park Cardinals (At Dakota Field) PSP 8:00 pm
    Waconia Islanders PSP   Jordan Alers (Mini-Met) PSP 8:00 pm
    Minneapolis Bombers ** PSP   Prior Lake Mariners (Memorial Field) ** PSP 8:00 pm
               
Thursday June 4 Burnsville Bulldogs 7   Jordan Millers 0 7:30 pm
               
Friday June 5 Searles Bullheads 3   LeSueur Henderson Legends 4  
    Gaylord Silver Bullets 3   Waconia Islanders 2 7:30 pm
    Apple Valley A's  14   Edina Grays (Dakota Field) 5 8:00 pm
    Rosemount Pipers 8   LeCenter Braves 1 8:00 pm
    Prior Lake Pacers 1   New Hope Bandits 4 8:30 pm
               
Saturday June 6 Eden Prairie Lions Tap 3 9 Innings St. Peter Saints 4 3:00 pm
               
Sunday June 7 Apple Valley A's 9   Jordan Alers (Mini-Met) 5 2:00 pm
    LeSueur Henderson Legends 4   Southwest Outlaws (At Welcome, MN) 0 2:00 pm
    Searles Bullheads 11   Gaylord Silver Bullets 6 2:00 pm
    Eden Prairie Lions Tap 7 8 Innings Minneapolis Bombers (McCullough Park) 6 4:00 pm
    Apple Valley A's 2   Jordan Millers 12 4:00 pm
    Northfield Millers 9   Southwest Outlaws (At Welcome, MN) 8 4:00 pm
    Belle Plaine Gray Tigers 0 5 Innings Rosemount Pipers (At DCTC Field) 12 5:00 pm
    LeCenter Braves 5   Waconia Islanders 6 5:00 pm
    Minnetonka Lakers PSP 2 Innings Prior Lake Mariners (Memorial Field) PSP 6:00 pm
    Burnsville Bulldogs 9   Edina Grays (Garden Park) 3 6:00 pm
    Bloomington Crosstown Traffic 7   Jordan Alers (Mini-Met) 1 6:00 pm
    New Hope Bandits 12 5 Innings Seafoam Jayhawks (Kohler Field) 0 6:00 pm
    St Louis Park Cardinals  2   Shakopee Chiefs (Schleper Ball Park) 1 7:30 pm
               
Tuesday June 9 Belle Plaine Gray Tigers 5 11 Innings Gaylord Silver Bullets 2 7:30 pm
               
Wednesday June 10 Burnsville Bulldogs 1 8 Innings St Louis Park Cardinals (At Dakota Field) 0 8:00 pm
    Minneapolis Bombers 3   New Hope Bandits 6 8:30 pm
               
Friday June 12 St Louis Park Cardinals  5   Northfield Millers (Sechler Park) 10 7:30 pm
    Gaylord Silver Bullets 0 Forfeit Edina Grays (New Hope Field) 9 8:00 pm
    Searles Bullheads 0 Forfeit Minnetonka Lakers (Big Willow) 9 8:15 pm
               
Saturday June 13 Prior Lake Mariners 8   Southwest Outlaws (At St. Peter) 1 2:00 pm
    Southwest Outlaws 18 5 Innings St. Peter Saints 5 4:00 pm
    LeCenter Braves 15   Loretto Sox 2 6:00 pm
    Northfield Millers  PSP   Seafoam Jayhawks (Kohler Field) PSP 6:00 pm
               
Sunday June 14 Loretto Sox 6   Searles Bullheads 11 2:00 pm
    St. Peter Saints 5   LeSueur Henderson Legends (At Henderson) 6 2:00 pm
    Bloomington Crosstown Traffic 1 Ex St. Paul JT's (CHS Field) 7 3:00 pm
    St Louis Park Cardinals 0 Forfeit Minneapolis Bombers (Champlain HS Fld) 9 4:00 pm
    Shakopee Chiefs 4   Eden Prairie Lions Tap (Miller Park) 3 5:00 pm
    Waconia Islanders 6   Prior Lake Pacers (Ponds Park) 7 5:00 pm
    Gaylord Silver Bullets 0   LeCenter Braves 7 5:00 pm
    Jordan Millers 2   Minnetonka Lakers (Big Willow) 3 5:15 pm
    Edina Grays 11   Seafoam Jayhawks (Kohler Field) 12 6:00 pm
               
Wednesday June 17 Minneapolis Bombers ** 0 5 Innings Prior Lake Mariners ** 11 8:00 pm
    Seafoam Jayhawks ** 1   St Louis Park Cardinals (At Carlson Field) 5 8:00 pm
               
Thursday June 18 Northfield Millers  6   Prior Lake Pacers (Ponds Park) 11 7:30 pm
    Loretto Sox 11   Belle Plaine Gray Tigers 8 8:00 pm
               
Friday June 19 Apple Valley A's 2 5 Innings Bloomington Crosstown Traffic (Velley View) 12 6:00 pm
    Rosemount Pipers 10   Jordan Millers 2 7:30 pm
    Minneapolis Bombers 9   Edina Grays (Dakota Field) 6 8:00 pm
    LeCenter Braves PSP   Searles Bullheads PSP 8:00 pm
    LeSueur Henderson Legends 5   Minnetonka Lakers (Big Willow) 7 8:15 pm
               
Saturday June 20 Southwest Outlaws 7   Jordan Alers (Mini-Met) 3 1:00 pm
               
Sunday June 21 Prior Lake Mariners PSP   LeSueur Henderson Legends (At Henderson) PSP 1:00 pm
    Loretto Sox 2 5 Innings Jordan Alers (Mini-Met) 12 2:00 pm
    Searles Bullheads 0   Northfield Millers 2 2:00 pm
    Seafoam Jayhawks 3   Minneapolis Bombers (McCullough Park) 4 4:00 pm
    St Louis Park Cardinals 9   Prior Lake Pacers (Ponds Park) 4 4:00 pm
    Minnetonka Lakers 7   Bloomington Crosstown Traffic (Valley View) 4 4:00 pm
    Belle Plaine Gray Tigers PSP   Edina Grays (Garden Park) PSP 6:00 pm
    Burnsville Bulldogs 8   Apple Valley A's (Legion Field) 0 6:00 pm
               
Wednesday June 24 LeSueur Henderson Legends 3   Belle Plaine Gray Tigers 1 7:30 pm
    Minnetonka Lakers 10   St Louis Park Cardinals (At Carlson Field) 3 8:00 pm
    Jordan Millers 7   New Hope Bandits 12 8:30 pm
    Northfield Millers  7 Ex LeCenter Braves 2  
               
Thursday June 25 Apple Valley A's 0 5 Innings Prior Lake Mariners (Memorial Field) 15 7:30 pm
    Rosemount Pipers 7   Gaylord Silver Bullets 0 8:00 pm
               
Friday June 26 Eden Prairie Lions Tap 1   Burnsville Bulldogs (Alimagnet Field # 2) 10 7:30 pm
    Minnetonka Lakers PSP 2nd Inning St. Peter Saints PSP 8:00 pm
    Waconia Islanders 3   Searles Bullheads 4 8:00 pm
    Shakopee Chiefs PSP   New Hope Bandits PSP 8:30 pm
               
Saturday June 27 Minneapolis Bombers 7   Loretto Sox 8 2:00 pm
               
Sunday June 28 Prior Lake Mariners 8   St. Peter Saints 2 2:00 pm
    Bloomington Crosstown Traffic 3   Searles Bullheads 4 2:00 pm
    Prior Lake Pacers PSP   Eden Prairie Lions Tap (Miller Park) PSP 4:00 pm
    Waconia Islanders PSP   Minneapolis Bombers (Champlain HS Fld) PSP 4:00 pm
    New Hope Bandits PSP   Rosemount Pipers (DCTC Field)) PSP 4:00 pm
    Southwest Outlaws PSP 2nd Inning Edina Grays (Garden Park) PSP 4:00 pm
    St Louis Park Cardinals PSP 2nd Inning LeCenter Braves PSP 5:00 pm
    Seafoam Jayhawks 1   Rosemount Pipers (DCTC Field)) 16 6:00 pm
    Shakopee Chiefs 5   Belle Plaine Gray Tigers 3 7:30 pm
    Jordan Millers   EX Jordan Alers (Mini-Met)   TBA
               
Wednesday July 1 LeSueur Henderson Legends 10   LeCenter Braves 5 7:30 pm
    Rosemount Pipers ** 12   Northfield Millers ** 3 7:30 pm
               
Thursday July 2 Burnsville Bulldogs    EX Eau Claire Cavaliers (Carson Park)   7:30 pm
               
Monday July 6 Rosemount Pipers 1   Prior Lake Mariners (Memorial Field) 6 7:30 pm
    Gaylord Silver Bullets PSP   Jordan Alers (Mini-Met) PSP 7:30 pm
               
Wednesday July 8 St. Peter Saints 1   LeCenter Braves 3 7:30 pm
    Waconia Islanders ** 10   Jordan Alers** (Mini-Met) 6 7:30 pm
    Apple Valley A's 0   St Louis Park Cardinals (At Carlson Field) 10 8:00 pm
    Seafoam Jayhawks 0 Forfeit Bloomington Crosstown Traffic (Valley View) 9 8:00 pm
               
Thursday July 9 Minnetonka Lakers ** 6   Prior Lake Mariners ** (Ryan # 1 Field) 1 8:00 pm
               
Friday July 10 Jordan Alers 0   Belle Plaine Gray Tigers 3 7:30 pm
    Northfield Millers 1   LeSueur Henderson Legends (At LeSueur) 9 7:30 pm
    Eden Prairie Lions Tap 3   New Hope Bandits 13 8:30 pm
               
Saturday July 11 Bloomington Crosstown Traffic  13   St. Peter Saints 8 1:00 pm
    Edina Grays ** 3   Loretto Sox ** 5 7:30 pm
               
Sunday July 12 Southwest Outlaws 3   LeCenter Braves 5 1:00 pm
    Jordan Millers 0   Northfield Millers 6 2:00 pm
    Jordan Alers 15   New Hope Bandits 6 3:00 pm
    LeSueur Henderson Legends PSP   Eden Prairie Lions Tap (Miller Park) PSP 4:00 pm
    Southwest Outlaws 1   Belle Plaine Gray Tigers 4 4:00 pm
    Prior Lake Pacers 5   Searles Bullheads 6 5:00 pm
    Loretto Sox 15   Seafoam Jayhawks (Kohler Park) 7 6:00 pm
    Minneapolis Bombers 13   Apple Valley A's (At Quarry Point) 2 6:00 pm
    St. Peter Saints 1   St Louis Park Cardinals (At Dakota Field) 7 6:00 pm
    Minnetonka Lakers 16   Edina Grays (Carlson Field) 1 6:00 pm
    Rosemount Pipers 4   Shakopee Chiefs 7 7:30 pm
               
Tuesday July 14 Gaylord Silver Bullets 3   Shakopee Chiefs 11 7:30 pm
               
Wednesday July 15 Minneapolis Bombers 0   Burnsville Bulldogs  (Alimagnet Field # 1) 6 7:30 pm
    Belle Plaine Gray Tigers 7   Jordan Millers (Mini Met) 10 7:30 pm
               
Thursday July 16 Loretto Sox ** PSP   Gaylord Silver Bullets ** PSP 8:00 pm
               
Friday July 17 Northfield Millers 7   Apple Valley A's (At Legion Field) 3 7:00 pm
    New Hope Bandits PSP   Prior Lake Mariners (Memorial Field) PSP 7:30 pm
    Minnetonka Lakers 6   Waconia Islanders (Lyon's Field) 1 7:30 pm
    Bloomington Crosstown Traffic 7   Edina Grays (Dakota Field) 1 8:00 pm
               
Saturday July 18 Searles Bullheads 4 10 Innings Southwest Outlaws (At Welcome, MN) 5 1:00 pm
    Waconia Islanders 5   Southwest Outlaws (At Welcome, MN) 2 3:00 pm
    Northfield Millers 5 EX Faribault 7 7:00 pm
               
Sunday July 19 Searles Bullheads 6   Jordan Alers (Mini-Met) 2 2:00 pm
    St. Peter Saints 5   Gaylord Silver Bullets 0 2:00 pm
    Burnsville Bulldogs 11 9 Innings Rosemount Pipers (DCTC) 8 2:00 pm
    St. Louis Park Cardinals  11   Eden Prairie Lions Tap (Miller Park) 0 4:00 pm
    Prior Lake Pacers 5   Rosemount Pipers (DCTC) 8 4:30 pm
    LeSueur Henderson Legends 4   Waconia Islanders 11 5:00 pm
    Loretto Sox 2 6 Innings Minnetonka Lakers (Big Willow) 12 5:15 pm
    Jordan Millers 12   Seafoam Jayhawks (Kohler Park) 2 6:00 pm
    New Hope Bandits 4   Apple Valley A's 1 6:00 pm
    LeCenter Braves 0   Shakopee Chiefs 10 7:30 pm
               
Tuesday July 21 Burnsville Bulldogs   EX Red Wing Aces (RW Athletic Field)   7:30 pm
    Seafoam Jayhawks 3   Shakopee Chiefs 8 8:00 pm
               
Wednesday July 22 St. Peter Saints 5   Jordan Millers (Mini Met) 1 7:30 pm
    Belle Plaine Gray Tigers 6   Bloomington Crosstown Traffic 0 8:00 pm
    New Hope Bandits ** 1   St. Louis Park Cardinals (Carlson Field) 2 8:00 pm
               
Friday July 24 St. Paul JT's 4 EX Rosemount Pipers (DCTC) 7 6:30 pm
    Northfield Millers 5   Burnsville Bulldogs  (Alimagnet Field # 1) 4 7:00 pm
    Minnetonka Lakers 6   Jordan Alers (Mini Met) 1 7:30 pm
    Belle Plaine Gray Tigers 10   LeCenter Braves 3 7:30 pm
    New Hope Bandits 4   Waconia Islanders 7 7:30 pm
    St. Peter Saints 2   Searles Bullheads 5 8:00 pm
               
Saturday July 25 Edina Grays 0 5 Innings LeSueur Henderson Legends (At Henderson) 11 1:00 pm
    Waconia Islanders 9   Loretto Sox 2 2:00 pm
    Eden Prairie Lions Tap 0   Jordan Millers 4 6:00 pm
    Shakopee Chiefs PSP   Prior Lake Pacers (Ponds Park) PSP 7:30 pm
               
Sunday July 26 Loretto Sox 1   St. Peter Saints 7 1:00 pm
    Searles Bullheads 16 6 Innings New Hope Bandits 0 2:00 pm
    Northfield Millers 8   Eden Prairie Lions Tap (Miller Park) 6 4:00 pm
    Minneapolis Bombers 0   Prior Lake Pacers 5 4:00 pm
    Southwest Outlaws 6   Bloomington Crosstown Traffic  3 4:00 pm
    Edina Grays 0 5 Innings Waconia Islanders 10 5:00 pm
    LeCenter Braves 0 Forfeit Minnetonka Lakers (Big Willow) 9 5:15 pm
    Prior Lake Mariners 6   St. Louis Park Cardinals (At Carlson Field) 4 6:00 pm
    Burnsville Bulldogs 10 6 Innings Seafoam Jayhawks (Kohler Park) 0 6:00 pm
    Shakopee Chiefs 12   Apple Valley A's (Legion Field) 0 7:00 pm
               
Tuesday July 28 Shakopee Chiefs 0   Jordan Millers (Mini-Met) 2 7:30 pm
               
Wednesday July 29 Gaylord Silver Bullets ** 5   Jordan Alers **(Mini Met) 6 7:30 pm
    Jordan Millers 3   St Louis Park Cardinals (At Dakota Field) 5 8:00 pm
    Loretto Sox 8   Bloomington Crosstown Traffic (Valley View) 9 8:00 pm
    Minnetonka Lakers ** 15 5 Innings St. Peter Saints ** 0 8:00 pm
               
Thursday July 30 Seafoam Jayhawks 6   Prior Lake Mariners (Memorial Field) 7 7:30 pm
               
               
Friday July 31 Apple Valley A's 2   Eden Prairie Lions Tap (Miller Park) 5 7:00 pm
    Gaylord Silver Bullets 2   LeSueur Henderson Legends (At Le Sueur) 0 7:30 pm
    Waconia Islanders 14 5 Innings St. Peter Saints 1 7:30 pm
    Rosemount Pipers 9   Bloomington Crosstown Traffic (Valley View) 7 8:00 pm
    Edina Grays 6   Jordan Alers (Mini Met) 8 8:00 pm
    Belle Plaine Gray Tigers 1   Minnetonka Lakers (Big Willow) 7 8:15 pm
    Burnsville Bulldogs 6   New Hope Bandits (Ensign Field) 1 8:30 pm
               
Saturday August 1 Bloomington Crosstown Traffic  1   LeSueur Henderson Legends (At Le Sueur) 6 2:00 pm
    Searles Bullheads 14 5 Innings Eden Prairie Lions Tap (Miller Park) 2 4:00 pm
    Seafoam Jayhawks 2   Gaylord Silver Bullets 1 7:30 pm
               
Sunday August 2 LeCenter Braves 3   Jordan Alers (Mini Met) 11 2:00 pm
    Minneapolis Bombers 11   Northfield Millers 6 3:00 pm
    New Hope Bandits 3   Southwest Outlaws 1 3:00 pm
    LeCenter Braves 5   Jordan Millers (Mini Met) 6 4:00 pm
    Prior Lake Pacers 8   Burnsville Bulldogs (Alimagnet #1) 16 4:00 pm
    St. Louis Park Cardinals  2   Rosemount Pipers (DCTC) 3 5:00 pm
    Shakopee Chiefs 1   Northfield Millers 2 6:00 pm
    Searles Bullheads 13 6 Innings Edina Grays (Garden Park) 2 6:00 pm
    Apple Valley A's 7   Seafoam Jayhawks (Kohler Park) 6 6:00 pm
    Gaylord Silver Bullets 1   Bloomington Crosstown Traffic (Valley View) 9 6:00 pm
    St. Peter Saints 5   Belle Plaine Gray Tigers 6 6:30 pm
               
Tuesday August 4 Prior Lake Mariners 6   Shakopee Chiefs 1 7:30 pm
               
Wednesday August 5 Waconia Islanders ** 11   Belle Plaine Gray Tigers ** 1 7:30 pm
               
Thursday August 6 Burnsville Bulldogs Cancel   Shakopee Chiefs Cancel 7:30 pm
    Prior Lake Pacers ** PSP   Eden Prairie Lions Tap (Rd Lake Stadium) PSP 7:30 pm
    Prior Lake Mariners PSP   Jordan Millers PSP 7:30 pm
               
Friday August 7 Rosemount Pipers 19   Apple Valley A's (Legion Field) 7 7:00 pm
    Waconia Islanders 1   Northfield Millers 2 7:30 pm
    Edina Grays 0   LeCenter Braves 6 8:00 pm
               
Saturday August 8 Minneapolis Bombers   EX Gaylord Silver Bullets   2:00 pm
    Cold Spring Silver Springers   EX Minnetonka Lakers (Big Willow)   5:15 pm
    Prior Lake Pacers 12 8 Innings Loretto Sox 7 6:00 pm
    Eden Prairie Lions Tap ** PSP   Rosemount Pipers DCTC ** PSP 6:00 pm
               
Sunday August 9 Southwest Outlaws ** 4   Gaylord Silver Bullets ** 2 11:00 am
    Minneapolis Bombers 2   Shakopee Chiefs 12 Noon
    St. Peter Saints 1 6 Innings Jordan Alers (Mini Met) 11 1:00 pm
    Burnsville Bulldogs 5   Prior Lake Mariners (Memorial Field) 1 2:00 pm
    St. Louis Park Cardinals  6   LeSueur Henderson Legends (At Henderson) 0 1:00 pm
    Searles Bullheads 1 5 Innings Belle Plaine Gray Tigers 17 2:00 pm
    Southwest Outlaws PSP Cancel Loretto Sox PSP 2:00 pm
    Northfield Millers PSP   New Hope Bandits PSP 2:00 pm
    Apple Valley A's 0   Prior Lake Pacers (Ponds Park) 4 4:00 pm
    Minneapolis Bombers 2   Rosemount Pipers 9 4:00 pm
    Seafoam Jayhawks 3   Eden Prairie Lions Tap (Round Lake Stadium) 6 4:00 pm
    Bloomington Crosstown Traffic  2   LeCenter Braves 3 5:00 pm
    Northfield Millers 3   Seafoam Jayhawks 2 6:00 pm
               
Wednesday August 12 New Hope Bandits ** 5   Rosemount Pipers (DCTC) ** 9 6:30 pm
    Prior Lake Pacers 3 6 Innings Prior Lake Mariners (Memorial Field) 13 7:30 pm
               
Thursday August 13 LeSueur Henderson Legends ** 15   Eden Prairie Lions Tap ** (Miller Park) 9 7:30 pm
    Prior Lake Mariners  ** 3   Jordan Millers ** 2 7:30 pm
               
Friday August 14 Prior Lake Pacers Cancel EX Belle Plaine Gray Tigers Cancel 7:30 pm
    Prior Lake Mariners ** 2   LeSueur Henderson Legends (At LeSueur) 3 7:30 pm
    Loretto Sox ** 1   Apple Valley A's ** 9 8:00 pm
    LeCenter Braves ** 3   Searles Bullheads ** 4 8:00 pm
    Edina Grays ** 1 6 Innings Belle Plaine Gray Tigers 12 2:00 pm
               
Saturday August 15 Cold Spring Springers   EX Burnsville Bulldogs (Alimagnet #1)   1:00 pm
    Southwest Outlaws 6   Eden Prairie Lions Tap (Miller Park) 2 4:00 pm
    Southwest Outlaws ** PSP Cancel Edina Grays ** PSP TBD
    Rosemount Pipers DCTC ** 9   Eden Prairie Lions Tap ** 3 6:00 pm
               
Sunday August 16 Minneapolis Bombers 3   Waconia Islanders 5  
    Shakopee Chiefs ** 10   Prior Lake Pacers Ponds Park ** 0 2:00 pm
    St. Louis Park Cardinals **   Cancel LeCenter Braves ** Cancel 2:00 pm
               
   

State Tournament

         
Saturday August 22            
Sunday August 23            
Saturday August 29            
Sunday August 30